Płatności bezpośrednie – fakty

Płatności bezpośrednie – fakty

Pod takim tytułem odbyła się dziś konferencja prasowa podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego, w której uczestniczyły również wiceprezesi ARiMR: Halina Szymańska i Maria Fajger
– Wobec licznych informacji medialnych na temat płatności bezpośrednich stanowczo zapewniam, że nie są zagrożone ustawowe terminy wypłat dopłat bezpośrednich – podkreślił wiceminister Zarudzki.
Poinformował on również, że już 5 sierpnia ubiegłego roku ówczesne kierownictwo resortu miało informacje o braku należytego nadzoru nad przygotowaniami systemu informatycznego.
– Płatności w ramach kampanii 2015 roku nie były prostą kontynuacją z lat poprzednich – podkreślił podsekretarz stanu dodając, że – w tej kampanii mamy 18 różnych tytułów do płatności i do ich realizacji niezbędny był nowy system.
Jak zaznaczył wiceminister dzisiejsze problemy z płynnością wypłat dla rolników za 2015 rok są wynikiem zaniechań poprzedniego kierownictwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które doprowadziły do około 4 – miesięcznego opóźnienia w budowie systemu informatycznego, za pomocą którego realizowane są dopłaty.
– Posiadaliśmy wiedzę na temat problemów, ale nie mieliśmy informacji, że te problemy są aż tak poważne – zwrócił uwagę wiceminister.
Podkreślił przy tym, że niezbędne zmiany kadrowe w ARiMR, które dotyczyły tylko kilku procent pracowników nie mają żadnego wpływu na realizację płatności, a ciężka praca nowego kierownictwa agencji oraz pracowników w biurach powiatowych doprowadziły do tego, że opóźnienia nie są aż tak duże, jak to wyglądało jeszcze w połowie listopada ubiegłego roku.
– Chcemy, aby pod koniec marca br. 80 procent środków, w ramach całej koperty finansowej na płatności bezpośrednie, trafiło do rolników – zapewniła wiceprezes ARiMR Halina Szymańska.
– Mając świadomość trudnej sytuacji rolników podjęliśmy decyzję o uruchomieniu 6-cio miesięcznych kredytów obrotowych do wysokości Jednolitej Płatności Obszarowej – poinformował podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.
Oprocentowanie będzie pokrywała ARiMR, a rolnicy zapłacą jedynie prowizję w wysokości 0,25% od udzielonego kredytu.
– Od 1 marca br. kredyty będą już dostępne – poinformowała wiceprezes ARiMR Maria Fajger.

Advertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.