Premier Morawiecki z wizytą w Intermagu

W ubiegłym tygodniu doszło do bezprecedensowego wydarzenia: Premier Mateusz Morawiecki i szef resortu rolnictwa: Jan Krzysztof Ardanowicz odwiedzili olkuskie przedsiębiorstwo Intermag – producenta nawozów dolistnych, biostymulatorów i chelatów nawozowych. Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy. Intermag jest prężnie rozwijającą się rodzinną firmą, która jest niezwykle ważna nie tylko dla lokalnego rynku, ale dla całej branży rolniczej w Polsce. Od lat współpracuje z Polskim Funduszem Rozwoju, którego częścią jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Premier wymienił jako przykład działania tej firmy w Afryce, przede wszystkim w Kenii, gdzie, w stolicy kraju – Nairobi przedstawiciele Intermagu ściśle współpracują z biurem PAIiH, które w realny sposób pomaga nawiązywać kontakty biznesowe – sprzedawać polskie produkty, w tym przypadku nawozy. Premier wyraził słowa uznania dla zarządu firmy za tworzenie lokalnych funduszy wspierających badania i rowój. Takie działanie wpisuje się w politykę nowoczesnego państwa, które stawia na innowacje.

Szef rządu zwiedził przedsiębiorstwo i był pod wrażeniem nowoczesnej technologii produkcji, miał też okazję zobaczyć najnowocześniejsze hale produkcyjne w naszym kraju. W jego opinii innowacyjność i międzynarodowa ekspansja firmy, a także jej praktyki rozwojowe zasługują na najwyższe oceny. Na pochwałę, zdaniem Pana Premiera, zasługuje też kooperacja przedsiębiorstwa z innymi polskimi firmami, dużymi spółkami skarbu państwa i lokalnymi firmami. Premier zapowiedział, iż wspólnie z resortem rolnictwa dołoży wszelikch starań, by ta współpraca, także i ta międzynarodowa, była oparta na zasadach wzajemności, bowiem dla niego, jako szefa polskiego rządu, priorytetem jest, by polskie przedsiębiorstwa odnosiły spektakularne sukcesy na światowych rynkach. Wszyscy ze wszystkimi świetnie współpracują – tak określił działania tego producenta nawozów.

Pan Premier Morawiecki podkreślił, jak istotna jest międzynarodowa współpraca oparta o jasne zasady. Jesteśmy tak wolnorynkowi, że wszystkich konkurentów firmy Intermag wpuszczamy do Polski bez nadmiernie wydłużonych procedur certyfikacyjnych, a procedura wejścia na przykład na rynek amerykański trwa dwa lata. Na pewno chcemy z naszymi głównymi partnerami opierać naszą współpracę, handel o bardzo czytelne, jasne, transparentne zasady, ale również o zasady wzajemności. Będę na pewno prosił ministra rolnictwa, żeby ze swoimi kolegami ministrami rolnictwa z całego świata, zwłaszcza z Unii Europejskiej, bo to nasza bliska zagranica, żeby było to na zasadzie wzajemnej dostępności. Mamy prężne firmy z bardzo zdolnymi pracownikami. Chcemy, żeby one też odnosiły jak największe sukcesy na rynkach międzynarodowych, mówił szef rządu

Z kolei minister rolnictwa zwrócił uwagę, że nawozy stały się nieodłączną częścią rolnictwa, a bez nich trudno sobie wyobrazić uzyskanie odpowiedniej jakości plonów. Cieszę się, że mogę być w poważnej firmie, która jest ważnym producentem nawozów. Są one coraz bardziej skomplikowane, nie ma już jednej grupy nawozów dla wszystkich roślin. Jeżeli będziemy w racjonalny sposób stosować odpowiednie nawozy, to i problemy w rolnictwie, jak choćby tegoroczne z suszą, będą mniejsze, mówił minister Ardanowski. Stwierdził, że Intrmag to wszystko wykonuje w sposób perfekcyjny. Pochwalił także, że 60% produkcji jest eksportowane.

Wizyta Premiera w roku obchodów 30-lecia istnienia firmy Intermag jest dla niej zaszczytem i szczególnym wyróżnieniem. Jednocześnie stanowi ona potwierdzenie osiągnięć firmy nie tylko w zakresie produkcji, ale też w dziedzinie badań i rozwoju nowych, coraz bardziej innowacyjnych produktów wspierających rolnictwo. Obecność produktów tej firmy, nie tylko na rynku polskim, ale także na rynkach światowych, świadczy o tym, że wybrała ona właściwy kierunek działania, a jej potencjał rozwojowy pozwala oczekiwać kolejnych, jeszcze bardziej nowoczesnych preparatów i ekspansji na nowe rynki zagraniczne.

Anna Rogowska

Advertisement
4 replies
  1. senior singles says:

    I spent four years trying EVERYTHING in Online Dating, and through a huge amount of trial and error, I produced a system that I will share for you. This book will take you, step by step, through everything you need to know to double, triple or even quadruple the number of women you meet online.

    Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.