Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Autor
  Posty
 • #3407

  Anonim

  Witam! Mam pytanie odnośnie ustawy gruntowej. Czy jest możliwość aby kupić ziemię rolną od rolnika i wybudować na niej dom?

  #3409

  Bliższych informacji w tym względzie stanowi Rządowy projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

  W przypadku niewyrażenia zgody na nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty niż określone w projektowanym art. 2a ust. 3, Agencja, na żądanie zbywcy, złożone w terminie miesiąca od dnia, w którym decyzja o niewyrażeniu zgody stała się ostateczna, obowiązana będzie do nabycia nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej określonej przez Agencję przy zastosowaniu sposobów ustalania wartości nieruchomości przewidzianych w przepisach o gospodarce nieruchomościami.

  Projekt w tym zakresie realizuje ściśle konstytucyjną zasadę oparcia ustroju rolnego na gospodarstwach rodzinnych (jednocześnie wyżej opisane regulacje zapewniają ochronę prawa dziedziczenia – art. 21 ust. 1 Konstytucji RP).

  Zasada ta będzie mogła być realizowana przez umożliwienie nabycia nieruchomości rolnych przez osoby fizyczne, które zamierzają utworzyć gospodarstwo rodzinne, a przy tym mają kwalifikacje rolnicze, dają rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej oraz zobowiążą się do zamieszkiwania przez 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego. Takie warunki dają wysokie prawdopodobieństwo, że nabyta nieruchomość rolna będzie spełniała swoją gospodarczą funkcję, przez efektywne wykorzystywanie w procesie produkcji rolnej, a nie będzie traktowana wyłącznie jako lokata kapitału.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.