Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Autor
  Posty
 • #3606

  Anonim

  Proszę o informacje kiedy można ubezpieczyć zwierzęta hodowlane w sytuacji choroby?

  W zasadzie ubezpieczyciele nie chcą wyrazić zgody na ubezpieczenie zwierząt hodowlanych podczas choroby.

   

  #3615

   

  Warto wiedzieć, że zwierzęta można ubezpieczyć zawsze u prywatnego ubezpieczyciela. Jeżeli ubezpieczycie zgodzi się ubezpieczyć zwierzęta chore , to wówczas rolnik może z ubezpieczenia takiego skorzystać.

  Ubezpieczenie OC rolnika jest jednym z trzech obowiązkowych ubezpieczeń rolnych. Jego celem jest zapewnienie odszkodowania osobom, które poniosły szkodę powstałą w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa, choć chroni ono także samego rolnika, gdyż to zakład ubezpieczeń zrekompensuje poszkodowanemu poniesione straty. Warto pamiętać, posiadania polisy rolnik nadal jest odpowiedzialny za szkodę i poszkodowany ma wybór, do kogo kieruje swe roszczenia. Niezależnie od istnienia ustawowego obowiązku zawarcia tego ubezpieczenia, dla samego rolnika posiadanie tego ubezpieczenia jest bardzo przydatne. Nie można bowiem wykluczyć, iż –  szczególnie w przypadku dużej szkody – rolnik nie byłby w stanie sam  pokryć doznanych przez poszkodowanego strat.

  Kwestie związane z ubezpieczeniem OC rolnika uregulowane są w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Zgodnie z przepisami tej ustawy, umowę ubezpieczenia OC rolnika zawiera się na okres 12 miesięcy, a obowiązek ten powstaje w momencie objęcia gospodarstwa w posiadanie.

  Podstawa prawna:

  Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych ( Dz. U. z 2013 poz. 392 ze zm.)

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.