Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Autor
    Posty
  • #2826

    Karolina

    Szanowny Panie
    Ostatnio została uchwalona ustawa o lasach. Czy nowe prawo dopuszcza możliwość sprzedaży lasów, ale tylko w celu realizacji inwestycji publicznych, np. dróg czy linii energetycznych?
    Czy może las kupić prywatny rolnik?
    Z wyrazami szacunku
    Karolina

    #2878

    TAK. Rolnik może zakupić nieruchomość leśną.

    Sprzedaż nieruchomości, do których art. 38 ust. 1 ustawy o lasach zalicza lasy, grunty i inne
    nieruchomości znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych, może mieć miejsce w
    następujących sytuacjach:

    – zbywania udziałów lasów stanowiących własność Skarbu Państwa we współwłasnościach;
    – regulacji granicy polno-leśnej;
    – stwierdzenia przez nadleśniczego nieprzydatności gruntów, budynków i budowli na
    potrzeby gospodarki leśnej;
    – zmiany przeznaczenia na cele nieleśne i nierolnicze;
    – podyktowanych ważnymi względami gospodarczymi lub społecznymi, o ile nie narusza to
    interesu Skarbu Państwa.

    Sprzedaż lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów
    Państwowych następuje w drodze przetargu publicznego. Jeśli sprzedaż w drodze dwukrotnie
    przeprowadzonego przetargu zakończy się wynikiem negatywnym, nieruchomość można
    sprzedać w drodze negocjacji cenowej. Trzeba pamiętać o sprzedaży lasów, gruntów i innych
    nieruchomości położonych w granicach administracyjnych miasta – gminie przysługuje
    wówczas prawo pierwokupu.

    Szczegółowe zasady przeprowadzania przetargów zostały uregulowane w rozporządzeniu
    Ministra Środowiska z 20 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu
    przeprowadzania przetargu publicznego oraz sposobu i warunków przeprowadzania
    negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości
    znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.

    Rozporządzenie to najpierw określa zasady ogólne przeprowadzania przetargów, a następnie
    reguluje szczegółowo przeprowadzanie przetargów w przewidzianych w nim formach
    (przetarg ustny nieograniczony, przetarg pisemny nieograniczony).

    Zasady ogólne, które dotyczą wszystkich form przetargu, sprowadzają się do następujących
    postanowień. Przetarg przeprowadza komisja przetargowa składająca się od 3 do 7 członków.
    Przewodniczącego komisji wyznacza kierownik sprzedającego, tj. nadleśniczy lub dyrektor
    regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

    Uczestnikami przetargu mogą być osoby fizyczne i prawne, po wniesieniu wadium w
    określonej wysokości i w określonym terminie. Wadium nie może być niższe niż 5 % ceny
    wywoławczej nieruchomości i wyższe niż 20 % tej ceny.
    3. Wadium może być wnoszone w pieniądzu lub w formie gwarancji bankowej.

    Komisja przetargowa podejmuje rozstrzygnięcia w drodze głosowania, z wyjątkiem licytacji
    w przetargu ustnym nieograniczonym, które prowadzi przewodniczący komisji przetargowej.

    Wybór formy przetargowej jest prawem sprzedającego. Przetarg ustny nieograniczony ma na
    celu uzyskanie najwyższej ceny. Natomiast przetarg pisemny nieograniczony ma na celu
    wybór najkorzystniejszej oferty. Rozumie się przez nią ofertę przedstawiającą
    najkorzystniejszy bilans między ceną, sposobem jej zapłaty, sposobem wykorzystania
    nieruchomości oraz innymi elementami podanymi w ogłoszeniu o przetargu.

    Ogłoszenie o przetargu podaje się do publicznej wiadomości w następujących formach:

    – wywieszenia w siedzibie jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, którą kieruje
    sprzedający;

    – zamieszczenia na stronach internetowych jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych,
    którą kieruje sprzedający;

    – zamieszczenia w prasie ukazującej się nie rzadziej niż raz w tygodniu o zasięgu
    obejmującym, co najmniej powiat, na którego terenie położona jest nieruchomość.

    Warto jeszcze wiedzieć, że ogłoszenie o przetargu podaje się do publicznej wiadomości co
    najmniej na miesiąc przed terminem przetargu. Sprzedający może odwołać ogłoszony
    przetarg jedynie z ważnych powodów. Obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie o
    odwołaniu przetargu w odpowiednich formach stosowanych przy ogłoszeniu o przetargu.

    Podstawa prawna:

    Ustawa o lasach ( Dz. U. z 2014 poz. 1153 ze zm.)
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie
    szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przetargu publicznego oraz sposobu i
    warunków przeprowadzania negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i
    innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych ( Dz . U. z 2007 Nr
    78 poz. 532 ze zm.)

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.