Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Autor
  Posty
 • #3328

  Anonim

  Czy mogę się starać o odszkodowanie za pracę w szkodliwych warunkach?

  #3330

  Warunki szkodliwe pracy zostały opisane w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy ( Dz. U. z 2011 Nr 33 poz. 166 ze zm.)

  Warto zaznaczyć, że to Pracodawca wskazuje czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy, dla których wykonuje się badania i pomiary, po przeprowadzeniu rozpoznania źródeł ich emisji oraz warunków wykonywania pracy, które mają wpływ na poziom stężeń lub natężeń tych czynników lub na poziom narażenia na oddziaływanie tych czynników, ze szczególnym uwzględnieniem:

  1) rodzaju tych czynników oraz ich właściwości;

  2) procesów technologicznych i ich parametrów;

  3) wyposażenia technicznego, w tym maszyn, urządzeń, instalacji i narzędzi, które mogą być źródłem emisji czynników szkodliwych dla zdrowia, z uwzględnieniem wyników pomiarów tej emisji dostarczanych przez producentów;

  4) środków ochrony zbiorowej i danych dotyczących ich użytkowania;

  5) organizacji pracy i sposobu wykonywania pracy;

  6) rzeczywistego czasu narażenia na oddziaływanie czynników szkodliwych dla zdrowia, z uwzględnieniem obowiązującego u pracodawcy systemu i rozkładu czasu pracy.

  Bliższe informacje na ten temat można znaleźć

  http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=2928

  Jeżeli chodzi o odszkodowanie za warunki szkodliwe zdaniem pracownika pracującego w rolnictwie , warto w tej materii skonsultować się z Państwową Inspekcją Pracy. Odszkodowanie jest możliwe od pracodawcy rolnika na drodze cywilnej, lecz trzeba będzie udowodnić , że rzeczywiście w podmiocie rolnym istnieją szkodliwe warunki dla zdrowia pracownika , których nie respektuje pracodawca.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.