Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Autor
  Posty
 • #3027

  Anonim

  Obecnie planuje ogrodzić plac budowy domu. Mam jednakże problem z sąsiadem który podkrada mi elementy płotu. Poza tym przesuwa działkę o kilka metrów wyznaczona przez geodetę i ogrodzoną prowizorycznym płotem. Jak się zachować w takiej sytuacji?

  #3029

  Należy niezwłocznie poinformować o tej sprawie prokuraturę lub policję. Nie sposób, bowiem godzić się na sytuacje naruszania prawa własności przez sąsiada. Ponadto należy niezwłocznie wezwać sąsiada zgodnie z art. 344 kodeksu cywilnego do przywrócenia przez niego poprzedniego stanu ogrodzenia. Jeżeli wezwanie to okaże się nieskuteczne trzeba będzie założyć sprawę o naruszenie posiadania i przywrócenie stanu poprzedniego.

  Przesuwanie ogrodzenia może wymagać ponownego ustalenia granicy z sąsiadem. Dlatego też tak istotna jest reakcja na wszelkiego rodzaju naruszania dóbr prywatnych przez inne osoby. Warto podkreślić, że sąsiad swoim działem naraża się na koszty związane z ponownym ustaleniem granicy , jak również odszkodowawcze względem właściciela.

  Zgodnie z art. 344 kodeksu cywilnego , przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem. Roszczenie wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia.

   

  Podstawa prawna:

  Ustawa kodeks cywilny ( Dz. U. z 2014 poz. 121 ze zm.)

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.