Soja – w Kopienicy skutecznie ją odchwaszczają

Chwastów ci u nas dostatek

Soja jest rośliną, której z roku na rok sieje się w Polsce coraz więcej. Niestety, do jej odchwaszczania zarejestrowany jest tylko jeden preparat.

Dlatego testowane są różne substancje czynne. Awatar 293 ZC, środek do odchwaszczania ziemniaków, sprawdza się doskonale na plantacjach soi i prawdopodobnie zostanie zgłoszony do rejestracji w tym zakresie.
W Kopienicy, niedaleko Tarnowskich Gór, zlokalizowane są poletka doświadczalne F&N Agro. Doświadczenia prowadzi Grzegorz Wieszołek, który mówi, że zaletą tych pól jest duża presja chwastów. Pozwala ona na gruntowne przebadanie herbicydów, a właśnie te środki stanowią większość w ofercie firmy. Mimo że chwastów na polach nie brakuje, pan Grzegorz co roku dosiewa je na swoich poletkach. W tym roku zasilił je nasionami przytulii czepnej. Przytulia obrodziła i na poletkach kontrolnych obecna jest w dużych ilościach.

Preparaty testowane są w zalecanych dawkach, ale i w niestandardowych i na roślinach, w których nie mają rejestracji.
Aurora 40 WG jest preparatem zawierającym 40% triazolin przeznaczonym do powschodowego zwalczania chwastów we wszystkich zbożach oprócz owsa. Środek pobierany jest przez liście młodych chwastów, powodując ich nadwrażliwość na światło słoneczne. Aurora jest preparatem działającym bardzo szybko, jednak należy pamiętać, że działa tylko w warunkach dobrego nasłonecznienia. Gdy dni są pochmurne, to jego działanie będzie skuteczne dopiero wtedy, jak wyjdzie słońce. W Kopienicy testuje się preparat do zwalczania miotły zbożowej w późnych fazach rozwojowych zbóż. Próbuje się nawet stosować Aurorę pod kłos.

Aurora – działa skutecznie i dobrze się sprawdza.

Aurora testowana jest również do odchwaszczania owsa. Jest skuteczna i nie stwierdza się uszkodzeń owsa. Firma zamierza ubiegać się o rozszerzenie rejestracji w zakresie stosowania na plantacjach owsa. Z Aurorą prowadzone są zresztą inne ciekawe doświadczenia. Dużym problemem jest odchwaszczanie mieszanek zbóż z motylkowymi. Szczególnie mieszanek owsa z wyką. Standardowe herbicydy (Botoxone czy Basagran) stosowane w mieszankach innych zbóż z grochem sprawdzają się dobrze. Wykę jednak przypalają. W Kopienicy sprawdzono Aurorę 40 WG w dawce 50 g/ha w okresie krzewienia się owsa. Wyszło bardzo dobrze. Chwasty zostały zniszczone, a wyka i owies wspaniale rosną.

Rośliny strączkowe stają się coraz bardziej popularne, a herbicydów służących do ich odchwaszczania jest bardzo mało. Rolnicy sygnalizują problemy ze zwalczaniem chwastów na plantacjach łubinu wąskolistnego. Mieszanka Afalonu 450 SC z Commandem 480 SC jest skuteczna na plantacjach łubinu żółtego. W łubinie wąskolistnym wykazuje fitotoksyczność. Na poletkach w Kopienicy przetestowano mieszankę Afalonu 450 SC ze Snajperem 600 SC w proporcji 1 + 1l/ha. O dziwo okazuje się, że łubinowi to nie szkodzi, a chwasty zostały skutecznie zlikwidowane. Na plantacjach grochu skuteczne są preparaty Botoxone i Basagran. W przypadku silnego zachwaszczenia stosuje się tu mieszaninę tych środków w proporcji 1,5 + 1,5 l/ha. Proporcję można zmienić w zależności od tego, czy na plantacji dominuje komosa czy rumiany.
Agritox Turbo 750 SL pojawił się w ofercie F&N Agro w bieżącym roku. Preparat zawiera w swym składzie dwie bardzo dobrze znane substancje – dikamba (90 g/l) i MCPA (660 g/l) Preparat służy do zwalczania chwastów na plantacjach zbóż jarych i ozimych. Nie jest zarejestrowany w owsie, a właśnie na poletkach nim obsianych testuje się Agritox w Kopienicy. Nie wykazuje fitotoksyczności i co ważne całkowicie likwiduje przytulię czepną.

Nowością w palecie herbicydów do przedwschodowego stosowania w ziemniakach jest Awatar 293 ZC. Środek skomponowany został z dwóch substancji czynnych (chlomazon 60 g/l i metrybuzyna 233g/l) w formulacji ZC – stabilnej i płynnej zawiesiny mikrokapsuł chlomazonu i cząstek stałych metrybuzyny. Ciekawostką jest to, że testuje się go do stosowania na plantacjach soji. Soja jest rośliną, której z roku na rok sieje się w Polsce coraz więcej. Niestety, zarejestrowany jest tylko jeden środek służący do jej odchwaszczania. Awatar zastosowano w Kopienicy zaraz po siewie w dawce 1,5 l/ha. Działa skutecznie i co ważne rośliny soi w żaden sposób nie reagują na niego.

Emblem 20 WP (bromoksonil 200 g/kg) to środek chwastobójczy do powschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy. Emblem również testuje się do stosowania na plantacjach soi. Zastosowany w dawce 1 l/ha na duże już chwasty zniszczył je w całości, a rośliny soi pozostały nieuszkodzone.
Eksperymenty, o których powyżej piszemy, nie są zaleceniami ochrony roślin dopóki nie zostanie przeprowadzona stosowna rejestracja.

Jacek Suchorzebski

AdvertisementAdvertisementAdvertisement
1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.