Choroby zbóż
Skuteczność przedłużona o dwa tygodnie
Univo Xpro, czyli dwuzabiegowy system ochrony zbóż przed chorobami grzybowymi, składał się przez ostatnie dwa lata z zabiegów preparatami Aviator Xpro225 EC i Fandango 200 EC. Od tego roku firma Bayer CropScience ulepsza system i Aviator zostaje zastąpiony preparatem Boogie 400 EC.
Po co ta zmiana? W preparacie Boogie substancje czynne znane do tej pory z Aviatora uzupełnione zostały spiroksaminą (250 g/l), substancją doskonale zwalczającą mączniaka prawdziwego. Dlatego preparat wykazuje doskonałe działanie interwencyjne w przypadku tej choroby. Boogie dzięki technologii Xpro i zawartemu w nim biksafenowi wykazuje skuteczne działanie przez okres 6 tygodni, a więc o około 14 dni dłużej w porównaniu do najlepszych standardów strobilurinowo-triazolowych. Preparat sformułowany jest w nowatorskiej technologii leafshield ułatwiającej rozpylanie, zwilżanie i rozprzestrzenianie się cieczy roboczej na powierzchni liścia. Już po 15 minutach od zabiegu substancje czynne chronione są przed szkodliwym działaniem deszczu i promieniowania UV. Boogie Xpro w systemie podwójnej ochrony stosuje się w dawce 1,5 l/ha. Kolejny zabieg to Fandango 200 EC (1 l/ha) (fluoksastrobina 100 g/l i protiokonazol 100 g/l). Celem zabiegu jest dalsza ochrona liści i kłosa. Zabieg należy wykonać w fazie liścia flagowego i kłoszenia.
Biscaya 240 OD (tiachlopryd 240 g/l) jest insektycydem do stosowania w rzepaku jarym i ozimym. Działa długo i systemicznie, na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Formulacja OD zapewnia lepszą penetrację w roślinie, zoptymalizowaną retencję i odporność na zmywanie. Preparat działa selektywnie i może być stosowany w czasie kwitnienia rzepaku. Podstawowa dawka 0,3 l/ha zarejestrowana jest do zwalczania słodyszka, chowacza czterozębnego i podobnika. Produkt w 2015 roku sprzedawany będzie w opakowaniach 1-litrowych.
JS
APLA
Bayer CropScience co roku wprowadza na rynek nowe odmiany rzepaku. W tym roku firma zaoferuje nową odmianę mieszańcową rzepaku jarego o nazwie Dodger – rejestracja przez COBORU w 2014 roku. Odmiana ta w 2014 roku osiągnęła najlepszy wynik w doświadczeniach rejestracyjnych: 116% wzorca. Dodger i inne najlepsze odmiany mieszańcowe rzepaku jarego i ozimego wprowadzane są na rynek pod wspólną marką InVigor.
APLA
Jesteśmy skazani na używanie środków ochrony roślin. Gdyby zaprzestać stosowania śor to straty w plonowaniu tylko pszenicy wyniosą około 50%, a w ziemniakach szacuje się je na poziomie 70%.
Z badań wynika, że 100 gatunków roślin odpowiada za wyżywienie 90% ludności świata. Wśród tych roślin aż 70 zapylanych jest przez pszczoły.
Bayer CropScience kontynuuje akcję Grunt to Bezpieczeństwo. W 2015 roku dedykowana ona będzie owadom pożytecznym, w tym zapylającym. Zdrowie i życie tych owadów w dużej mierze leży w rękach użytkowników śor. Wiedza ich użytkowników ma decydujące znaczenie. Dlatego pracownicy firmy postanowili skupić się na działaniach edukacyjnych wśród rolników. Firma w ubiegłym roku rozpoczęła współpracę z KRUS. Szkoleni są inspektorzy, którzy dalej wiedzę z zakresu bezpieczeństwa stosowania śor przekazują rolnikom.
Podstawowe zasady używania śor:
- Przestrzeganie okresów prewencji. Najlepiej oprysku dokonać wieczorem po oblocie pszczół.
- Nigdy nie wolno wykonywać zabiegu na roślinach kwitnących podczas oblotu pszczół.
- Uwaga na mieszanki! Nie mieszamy tego, co nie jest zalecane. Szczególną uwagę należy zwrócić na dodatek insektycydów do fungicydów. Takie mieszanki z reguły wykazują zwiększoną toksyczność dla owadów pożytecznych.
- Uwaga na kwitnące chwasty w chronionych uprawach! Mogą one być atrakcyjne dla zapylaczy.
- Środki ochrony roślin należy stosować tylko wtedy, gdy próg szkodliwości agrofagów zostanie przekroczony.
- Stosuj tylko i wyłącznie oryginalne śor.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!