Czas na pierwszy pokos. Przygotuj swoje maszyny rolnicze!

Maj to w rolnictwie miesiąc szczególny. Przychodzi wtedy pora na pierwsze koszenie traw na łąkach i pastwiskach. Stanowi to niemałe obciążenie zarówno dla ciągników, jak i maszyn wykorzystywanych do przeprowadzania pokosu. Po okresie zimowym i wczesnowiosennym, gdy sprzęt nie był zbytnio obciążany, warto dokonać dokładnego przeglądu najistotniejszych elementów i wymienić stare, zużyte części na nowe. Sprawdźmy zatem, na co warto zwrócić szczególną uwagę, by uniknąć wszelkich niepotrzebnych awarii w trakcie pracy w polu.

Przygotowanie traktora

W większości gospodarstw rolnych nie wykorzystuje się specjalnych maszyn do koszenia traw. Służy do tego ciągnik oraz doczepiana do niego kosiarka, napędzana przez wałek odbioru mocy. Dlatego zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, warto zastanowić się nad stanem naszego traktora. Jeżeli po zimie nie wymienialiśmy jeszcze oleju silnikowego, to teraz jest na to najwyższy czas.

Nowy olej w obecnej sytuacji najlepiej jest zakupić wysyłkowo przez Internet. Dzięki temu nie będziemy musieli jeździć po sklepach stacjonarnych, co w dobie epidemii jest kwestią bardzo istotną. Zaoszczędzimy także mnóstwo czasu i energii, która przyda się na prace polowe. W przypadku wątpliwości, jakie oleje bądź części Ursus będą najlepsze do posiadanego ciągnika, warto skorzystać z fachowej wiedzy doradców z internetowych sklepów rolniczych. Kontakt z obsługą sklepu online możliwy jest na wiele różnych sposobów, między innymi poprzez czat na stronie, konsultację mailową lub telefoniczną, jak również za pośrednictwem social mediów (Facebook, Messenger).

Przeniesienie mocy

Gdy ciągnik jest już gotowy, należy skupić się na stanie elementów przenoszących moc do podpinanych maszyn. Mowa oczywiście o wałku przekaźnikowym, mocowanym z tyłu każdego traktora. Pamiętajmy, że istotna jest nie tylko sama funkcja przenoszenia mocy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Wałek nie może posiadać obluzowanej lub w ogóle oberwanej osłony, ponieważ stanowi to duże zagrożenie dla osób, które będą znajdowały się w pobliżu ciągnika. Na końcówkach powinny znajdować się odpowiedniego rodzaju zaczepy, pasujące zarówno do traktora jak i napędzanej maszyny, a sam wałek musi mieć odpowiednią długość. Inaczej mogłoby dojść do rozpięcia się podczas pracy, a to doprowadziłoby do katastrofalnych uszkodzeń.

Nowy sezon to dobry moment na zakup nowego wałka, który będzie spełniał wszystkie powyższe normy i założenia. Internetowy sklep rolniczy ZENOX oferuje ponad 200 tysięcy produktów, bez problemu znajdziemy więc wałek bądź inne części do Ursusa ZENOX.pl, które będą współpracować nawet z bardzo starymi traktorami. Dodatkowo, jeżeli okazałoby się że element nie pasuje, możliwy jest jego zwrot aż do 100 dni od daty zakupu.

Obsługa kosiarki

W polskich gospodarstwach rolnych zdecydowanie najczęściej korzysta się z kosiarki bębnowej, zwanej też rotacyjną. Jest ona niedroga, prosta w budowie i łatwo ją utrzymać w dobrym stanie. Przed pierwszym pokosem należy jednak dokonać dokładnego oczyszczenia oraz przeglądu maszyny i ewentualnej wymiany zużytych części. Zacznijmy od paska napędowego. W tym celu warto zdjąć osłony, by przyjrzeć się czy nie ma on spękań bądź naderwań. Wszystkie tego typu wady dyskwalifikują pasek, ponieważ mógłby pęknąć pod obciążeniem. Następna sprawa to noże, które mogą być mocno zużyte po poprzednim sezonie. Jeżeli tak jest, powinniśmy czym prędzej zamówić nowe.

Sklep rolniczy online oferuje możliwość zakupu pasków oraz noży różnych rodzajów, które będą pasowały zarówno do kosiarek krajowych, jak i zagranicznych producentów. Wysyłka realizowana jest błyskawicznie, więc nawet jeśli potrzebujemy mieć elementy zamienne do maszyn lub części do Ursusa w bardzo krótkim czasie, bez problemów uda się to zrealizować.

Zakup części rolniczych online

Statystyki pokazują, że coraz większa liczba gospodarstw rolnych zaopatruje się w części zamienne przez Internet. Jest to zapewne związane z faktem przejmowania głównych obowiązków przez osoby młodsze, które chętniej korzystają z nowoczesnych technologii i nie boją się ich. Starsi natomiast obserwując to, również się do nich przekonują. Zakupy online dają nam mnóstwo dodatkowych korzyści, takich jak:

  • szybka dostawa towarów do rąk własnych,
  • brak konieczności spędzania czasu na dojazd do sklepów stacjonarnych,
  • załatwianie wszystkich spraw bez potrzeby wychodzenia z domu,
  • wybór wśród ogromnej liczby części i elementów zamiennych,
  • fachowe doradztwo za pośrednictwem kontaktu telefonicznego lub online.

Sklepy internetowe, takie jak ZENOX.pl dodatkowo organizują różne atrakcyjne promocje i okazjonalne akcje rabatowe, dzięki którym można zaoszczędzić jeszcze więcej. Oprócz tego, kupując części Ursus oraz części do maszyn innych marek online, jeśli osiągnięta zostanie określona wartość koszyka, dostawa towaru zostanie zrealizowana całkowicie za darmo.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
1 reply

Comments are closed.