Czy koty mogą zarazić się nicieniem sercowym?
Wbrew powszechnie panującej opinii, nicienie sercowe niosą zagrożenie nie tylko naszym psim podopiecznym. Dirofilarioza może dotknąć także koty – zarówno te wolnożyjące, wychodzące, jak i te, które nie wyściubiają nosa poza drzwi mieszkania. Niesie ona za sobą ogromne niebezpieczeństwo, które futrzak może przepłacić życiem. Jak objawiają się nicienie sercowe u kotów i jak można chronić przed nimi swojego pupila?
Nicienie sercowe u kotów – skąd się biorą?
Podobnie jak u psów, za przenoszenie nicieni sercowych odpowiadają żywiciele pośredni, czyli komary przenoszące larwy pasożytów. Po ukąszeniu przez zarażonego komara, larwy przenoszą się do organizmu kota, gdzie zaczynają żer. Im więcej ukąszeń komarów, tym większe ryzyko wystąpienia dirofilariozy. Dlatego najbardziej zagrożone są koty wychodzące i wolnożyjące, które sporą część dnia spędzają na zewnątrz. Zarażenie nicieniem sercowym grozi jednak również kotom domowym, zwłaszcza jeśli mają one możliwość wyjścia na osiatkowany balkon czy wygrzewania się na zabezpieczonym parapecie.
Jak przebiega zarażenie nicieniem sercowym u kota?
Niestety, leczenie dirofilariozy jest bardzo skomplikowane. Trudno jest znaleźć sprawdzone i stuprocentowo skuteczne protokoły postępowania z tą chorobą w Polsce, ponieważ do niedawna stanowiła ona rzadkość. Zmieniający się klimat sprawił jednak, że przypadłość ta coraz częściej dotyka polskie futrzaki.
Przebieg zarażenia nicieniami sercowymi u kotów nieco różni się od przebiegu choroby u psów. W zależności od ilości pasożytów, dirofilarioza może oprócz serca zaatakować również płuca, naczynia krwionośne i całe drogi oddechowe, powołując nagłą śmierć zanim objawy zaczną być widoczne gołym okiem. Oprócz tego, u kota mogą pojawić się drgawki, omdlenia, wodobrzusze, a nawet trudności z chodzeniem. Nie należy w żadnym wypadku ignorować tych objawów i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii, by wdrożyć leczenie. W innym wypadku dirofilarioza może okazać się śmiertelna.
Profilaktyka – jak zabezpieczyć kota przed nicieniami sercowymi?
Najważniejszym elementem profilaktyki jest regularne odrobaczanie. Większość kotów zabezpieczana jest przeciwko pchłom, kleszczom i pasożytom jelitowym. Jednak przy działaniach profilaktycznych rzadko pod uwagę brane są nicienie sercowe, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego warto zapewnić kotom odpowiednią ochronę od małego, stosując dostępne na rynku preparaty typu spor-on, które zabezpieczą kota przed pchłami i przenoszeniem larw przez komary.
Źródła dostępne są w serwisie: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/nicienie-sercowe/
Wszystkiego najlepszego z okazji dnia kota.