Firmowy gwiazdor uniwersalny
Firmowy gwiazdor uniwersalny
Do ochrony rzepaku przed szkodnikami w Polsce zarejestrowanych jest 76 insektycydów z pięciu grup chemicznych oraz cztery środki będące mieszaniną dwóch substancji czynnych z różnych grup chemicznych. Substancji chemicznych wchodzących w skład wszystkich tych środków jest zaledwie 16. Dlatego tak często wprowadza się generyki oraz dokonuje rejestracji w ramach handlu równoległego.
Takiego stanu rzeczy nie można uznać za korzystny, biorąc pod uwagę zapobieganie wykształceniu odporności na substancje czynne przez szkodniki. Stąd zalecenie przemiennego stosowania insektycydów z różnych grup chemicznych.
Rozszerzenie zakresu stosowania niektórych preparatów miało w 2014 roku dla Sumi Agro znaczenie zasadnicze. Mospilan 20 SP jest na polskim rynku insektycydem o najszerszym zakresie stosowania – jest zarejestrowany do około 250 zastosowań w różnych uprawach przeciwko różnym szkodnikom. Firmowy gwiazdor i jednocześnie bardzo istotny dla rolników insektycyd stał się preparatem uniwersalnym. Przywrócono możliwość stosowania preparatu w pierwszym zabiegu w rzepaku w zakresie zwalczania szkodników łodygowych: chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego. W przypadku upraw sadowniczych zakres stosowania Mospilanu rozszerzono o nowe zastosowania, tj. zwalczanie pryszczarka jabłoniaka, ogrodnicy niszczylistki czy bawełnicy korówki. W każdym przypadku wymagane jest użycie wspomagacza Slippa w dawce 0,2 l/ha. Mospilan może być stosowany w większości upraw małoobszarowych – uprawy sadownicze, większość warzyw, wszystkie gatunki roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami, szkółki i plantacje drzew leśnych.
Do etykiety Mospilanu dodano zapis, że w okresie kwitnienia roślin zaleca się stosować preparat poza okresem aktywności pszczół na plantacji.
Topsin M 500 SC jest fungicydem o najszerszym zakresie stosowania na naszym rynku. Znalazł zastosowanie w wielu uprawach roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych, ozdobnych i leśnych. Łączna ilość zastosowań na określony w nowej etykiecie gatunek rośliny i rodzaj choroby przekracza 130.
We wrześniu 2014 roku zakończona została procedura rozszerzenia zakresu stosowania środka Yamato 303 SE . Dotychczas w etykiecie występowała tylko pszenica ozima. Po rejestracji fungicyd może być stosowany w uprawach wszystkich zbóż od końca fazy krzewienia do końca kwitnienia. Yamato znalazł również zastosowanie w uprawach rzepaku ozimego i buraków cukrowych. Dzięki zawartości tiofanatu metylowego, który jest dobrze pobierany w niskich temperaturach, środek może być stosowany od wczesnej wiosny, gdy temperatura powietrza przekracza 5ºC.
W październiku 2014 roku zakończona została procedura rozszerzenia rejestracji preparatu zwalczającego mączniaka – Kendo 50 EW. Preparat do tej pory stosowany był tylko w uprawach pszenicy ozimej. Nowa etykieta pozwala na stosowanie w uprawach pszenicy jarej i jęczmienia jarego. Dodatkowo środek może być stosowany do ochrony drzew jabłoni, gruszy, winorośli oraz uprawianych w szklarni roślin ozdobnych.
JS
APLA 1
Nowe preparaty
Fezan Plus 226 SC – fungicyd zbożowy do stosowania w pszenicy ozimej (0,3 l/ha). Preparat skomponowano z dwóch substancji czynnych o odmiennym sposobie działania. Tebukonazol działa układowo, a chlorotalonil powierzchniowo.
Matsuri 250 EC – fungicyd do stosowania w pszenicy ozimej. Zalecany do stosowania w terminie od fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia w dawce 0,5 l/ha.
Biosild Top 370 FS – nowa zaprawa nasienna do stosowania w pszenicy ozimej. Zawiera dwie substancje czynne. Tetrakonazol oraz tiofanat metylu. Ten ostatni nie wchodzi w skład żadnej innej zaprawy zarejestrowanej w Polsce. Środek jest szczególnie przydatny do ochrony przed chorobami fuzaryjnymi.
APLA 2
Ochrona rzepaku przed szkodnikami łuszczynowymi jest często prowadzona w okresie opadania płatków kwiatowych. Można wtedy jednocześnie wykonać zabieg przeciw chorobom i szkodnikom. Stosując mieszaniny środków, należy pamiętać, że w przypadku braku zaleceń w etykiecie -instrukcji stosowania środka to rolnik ponosi odpowiedzialność za skutki wykonanego zabiegu. Zwalczając szkodniki, zawsze należy pamiętać o zasadach integrowanej ochrony roślin.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!