Hogan na temat pomocy dla mleczarzy

Hogan na temat pomocy dla mleczarzy
Podczas publicznego wysłuchania w PE, Komisarz Hogan w swojej wypowiedzi uzależnił przyznanie kolejnej pomocy dla krajów członkowskich od wykorzystania już obecnej pomocy, która do tej pory nie została wykorzystana przez 8 krajów wcale. Hogan zasugerował, że Komisja rozważa alternatywne środki, ale będzie rozważał przyznanie dodatkowych pieniędzy tak długo, jak niektóre kraje nie skorzystają z istniejących funduszy pomocowych. „Prosiłbym pod koniec czerwca … pozostałe osiem państw członkowskich do wypłaty, jak szybko to możliwe”, powiedział Hogan, odnosząc się do krajów, które nie wykorzystały € 500 mln z pakietu pomocowego dla zmagających się z trudnościami rolników, które Komisja przyjęła we wrześniu.
Hogan spotkał się również z krytyką jego dobrowolnego programu redukcji produkcji mleka, zatwierdzonym przez Radę Europejską w marcu, co pozwala producentom mleka na wspólne działania w celu zmniejszenia produkcji i otrzymania środków na ten cel od państw członkowskich w ramach rekompensaty. Program ma na celu dać producentom narzędzia aby podnieść ceny mleka, jednak niektórzy posłowie stwierdzili, że ten program nie działa i nie będzie działał tak długo, jak jest to system dobrowolny, z niektórymi producentami którzy cały czas kontynuują zalewanie rynku. Komisarz przyznał, że spotkał się z „mieszaną reakcją” co do tego programu. „Zgadzam się, że musimy wszyscy odegrać swoją rolę”, powiedział.
Powiedział, że Komisja patrzy również na inne alternatywy. „Istnieją narzędzia zarządzania ryzykiem w ramach WPR, ale niestety nie są one dość silne,” powiedział. „Patrzymy na doświadczenia amerykańskie i doświadczenia krajów Oceanii.” W Stanach Zjednoczonych, na przykład, korzysta się z programu ochrony marży, który pozwala rolnikom na zastosowanie ubezpieczenia na pokrycie różnicy pomiędzy kosztem paszy i cen mleka.
Fundusze są do wykorzystania przez państwa członkowskie do końca czerwca br. Polska wykorzystała 0% funduszy z 28,9mln EUR przyznanych przez Komisję.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.