Ile traci budżet Państwa na zjawisku szarej strefy? Global Compact w Polsce inauguruje raport „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce”

Ile traci budżet Państwa na zjawisku szarej strefy? Global Compact w Polsce inauguruje raport „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce”

7 kwietnia 2016 roku, w siedzibie Ministerstwa Finansów odbędzie się konferencja wysokiego szczebla organizowana przez Inicjatywę Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, podczas której nastąpi prezentacja raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce”. Wydarzenie skupi przedstawicieli rządu, administracji publicznej oraz biznesu zaangażowanych w walkę ze zjawiskiem szarej strefy, a uroczyście otworzy je Minister Finansów, Paweł Szałamacha.

Dane przedstawione w raporcie nie pozostawiają złudzenia, iż szara strefa w Polsce rozwija się prężnie i stanowi poważny hamulec rozwojowy polskiej gospodarki. Jak wynika z Raportu, w 2014 r. szara strefa w Polsce stanowiła aż 12,4% PKB tj. 214 mld złotych. Całkowite jej wyeliminowanie wiązałoby się ze wzrostem dochodów sektora finansów publicznych, który tylko z tytułu samych podatków CIT i VAT powinien wynieść w 2014 r. co najmniej 40,3 mld złotych. Dla porównania, deficyt budżetu państwa w 2014 r. wyniósł 29 mld PLN, a całego sektora finansów publicznych – 56,8 mld PLN.

W raporcie głos zabrali m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, minister finansów Paweł Szałamacha, wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj, wiceminister finansów Wiesław Jasiński, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz dyrektor generalny Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski.

Po za analizą zjawiska szarej strefy w Polsce w publikacji możemy znaleźć m.in. zapowiedź zmian jakie Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić już w tym roku. Obok działań legislacyjnych i kontrolnych, Ministerstwo planuje przeprowadzić konsolidację Administracji Podatkowej, Kontroli Skarbowej i Służby Celnej. Sejm rozpoczął już prace nad innym projektem, tj. ustawą wprowadzającą limit transakcji gotówkowych dla przedsiębiorstw do wysokości 15 tys. zł. Jak twierdzi minister Paweł Szałamacha rozwiązanie to pomoże ograniczyć liczbę „pustych faktur”.

Do zapoznania się z treścią raportu zapraszamy na stronę Global Compact w Polsce: www.ungc.org.pl
Źródło : Centrum Prasowe PAP

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.