jak-siac-kukurydze-na-kiszonke

Jak siać kukurydzę na kiszonkę?

Jak siać kukurydzę na kiszonkę? Uprawa kukurydzy na kiszonkę nie bez powodu cieszy się dużą popularnością wśród rolników. Kiszonka z kukurydzy jest bowiem jednym z głównych źródeł żywienia zwierząt gospodarskich. Jak wygląda technologia uprawy kukurydzy na kiszonkę? Jaki jest optymalny termin siewu kukurydzy na kiszonkę?

Siew kukurydzy na kiszonkę – przygotowanie podłoża 

Warunkiem powodzenia uprawy jest odpowiednio przygotowane pole pod siew kukurydzy na kiszonkę. Kukurydza jest rośliną rzadkiego siewu, która wymaga starannej uprawy roli. Podłoże pod uprawę kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę powinno mieć uregulowane stosunki powietrzno-wodne oraz odpowiednią zawartość składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Dobrym przedplonem w przypadku uprawy kukurydzy na kiszonkę są: 

  • rośliny okopowe uprawiane na oborniku,
  • rośliny strączkowe, 
  • mieszanki zbożowe.

Zanim rozpocznie się uprawa kukurydzy na kiszonkę, należy wykonać szereg zabiegów uprawowo-siewnych. Sposób uprawy uzależniony jest między innymi od rodzaju przedplonu. 

Termin siewu kukurydzy na kiszonkę 

Aby uzyskać wysokiej jakości plony, uwagę należy zwrócić m.in. na termin siewu kukurydzy na kiszonkę. W przypadku odmian kukurydzy na kiszonkę optymalnym terminem siewu jest trzecia dekada kwietnia oraz pierwsza lub druga dekada maja. Siew kukurydzy na kiszonkę w późniejszym terminie może przyczynić się do spadku plonu. Dla kukurydzy nie jest korzystny również zbyt wczesny siew. W praktyce termin siewu uzależniony jest od rodzaju uprawianej kukurydzy, a także od temperatury gleby.

Rozwinięcie tematu siewu kukurydzy na kiszonkę znajdziesz tutaj: zlotozpola.pl/kukurydza-na-kiszonke/

Siew kukurydzy – obsada roślin na 1 m2

Obsada roślin na powierzchnię 1 m2 w przypadku uprawy kukurydzy na kiszonkę powinna być większa niż w przypadku kukurydzy na ziarno. Norma wysiewu kukurydzy na kiszonkę uzależniona jest od liczby FAO i wynosi odpowiednio:

  • 9-10 roślin na 1 m2 przy FAO do 200,
  • 8-9 roślin na 1 m2 przy FAO od 200 do 240,
  • 7,5-8,5 roślin na 1 m2 przy FAO od 250 do 290, 
  • 7-8 roślin na 1 m2 przy FAO powyżej 290. 

Gęstość siewu kukurydzy uzależniona jest od wielu czynników, w tym od warunków środowiskowych, poza tym ważny jest również kierunek użytkowania, a także wczesność odmiany.

Głębokość siewu kukurydzy na kiszonkę 

Odpowiednio wykonany siew nasion kukurydzy jest bardzo ważnym elementem technologii uprawy roślin kukurydzy. Nie bez znaczenia jest również głębokość siewu kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę. Nasiona kukurydzy na kiszonkę należy wysiewać w zależności od rodzaju gleby na głębokość: 

  • 4-5 cm w przypadku gleb zwięzłych, 
  • 5-6 cm na glebach lekkich. 

Odpowiednia głębokość wysiewu nasion kukurydzy zapewni roślinom równomierne wschody.

Jaka powinna być gęstość siewu kukurydzy na kiszonkę?

Przy uprawie bardzo ważna jest również gęstość siewu kukurydzy na kiszonkę. Optymalną gęstość siewu kukurydzy na kiszonkę powinno zapewnić od 80 do 110 tysięcy roślin na 1 ha powierzchni (w zależności od wczesności odmiany). W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów należy dostosowywać parametry takie jak termin siewu kukurydzy, czy też ilość wysiewanych roślin do konkretnej odmiany i warunków siedliskowych.

<alt> jak-siac-kukurydze-na-kiszonke

Przeczytaj także artykuł: Gospodarstwo zrównoważone

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.