dieta

Jakie są podstawowe zasady żywienia dorosłych i dzieci?

Jeśli zastanawiasz się jak zdrowo odżywiać siebie i swoich najbliższych zacznij od przeanalizowania dotychczasowej diety swojej rodziny.

Czy dieta twoich najbliższych jest dobrze zbilansowana? Jest różnorodna i dostarcza wystarczająco dużo mikro i makro elementów organizmowi? Nie masz pomysłu na komponowanie zdrowych i smacznych posiłków?

Co to znaczy zbilansowana dieta?

Jest to sposób żywienia, który uwzględnia zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze i witaminy, jakie potrzebuje człowiek do prawidłowego rozwoju i do zachowania zdrowia. Jednocześnie, taka dieta powinna obejmować poprawną ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia, w zależności od stopnia aktywności fizycznej.

Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta?

Powinna składać się z białka, tłuszczów i węglowodanów. Nie można pominąć żadnej z opcji, ponieważ każdy z tych grup produktów jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym powinniśmy do każdego posiłku włączyć warzywa i owoce. Należy także pamiętać o ograniczaniu pewnych grup produktów na przykład mocno przetworzone wyroby sklepowe, gazowane i słodkie napoje, słone przekąski oraz słodycze.

Zasady zbilansowanej diety:

  • Jedz regularnie, co 3 lub 4 godziny, pełnowartościowe posiłki,

  • Do każdego posiłku dołącz warzywo, a do 3 posiłków w ciągu dnia dołącz także owoce,

  • Zjadaj co najmniej dwie porcje ryb w ciągu tygodnia,

  • Wypijaj codziennie minimum 2 litry wody, natomiast jeśli twoja aktywność w ciągu dnia się zwiększa, ilość wypitej wody powinna wynosić minimum 3 litry,

  • Ogranicz spożycie soli i cukru

Ograniczenie spożycia soli i cukru nie dotyczy tylko słodyczy i słonych chipsów, ale także mieszanek przypraw, które w swoich składzie, posiadają te dodatki. Przyprawy wybieraj zdrowe z czystym składem, na przykład suszone zioła.

Co zrobić, kiedy mam chęć na coś słodkiego lub słonego?

dietaKażdy z nas lubi słodycze czy słone przekąski, do filmu miło jest coś schrupać albo zjeść czekoladę na poprawę humoru. Akurat czekolada poprawiająca nastrój, to poniekąd prawda, ale to nie sama czekoladka go poprawia a kakao. Wybieraj więc czekoladę gorzką, która dodatkowo jest bogata w magnez, potrzebny pierwiastek do prawidłowo zbilansowanej diety.

A co z innymi słodyczami? Ciasta, desery, kremy do naleśników? To są rzeczy które smakują prawie każdemu, niestety im więcej ich zjadamy, tym coraz bardziej brakuje nam tego smaku, ponieważ biały cukier jest uzależniający. Warto wtedy skorzystać ze zdrowych zamienników popularnych słodyczy. W zdrowym batoniku nie będzie zwykłego cukru, a na przykład erytrytol, który jest o wiele mniej kaloryczny niż cukier biały. Arkana Smaku oferuje przeróżne zamienniki słodyczy w zdrowszych wersjach, które także dostarczą wartościowych składników. Jeśli masz ochotę, możesz sam przygotować deser lub upiec ciasto, korzystając ze zdrowszego cukru i mąki, którą znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością.

Dlaczego podjadamy między posiłkami?

Jest to najbardziej popularny problem, każdego kto nie jada regularnych i dobrze zbilansowanych posiłków. Dlaczego? Ponieważ, gdy jemy zdrowo, co 3 lub 4 godziny, nasz organizm dostając regularnie pożywienie, ma stały poziom cukru we krwi. To powoduje, że nie robimy się nagle głodni, a co za tym idzie, nie musimy podjadać. Dobrze zbilansowane posiłki bogate w tłuszcze, białka i węglowodany, uzupełnione warzywami i owocami, sprawiają, że naszemu organizmowi, dostarczamy wszystkich niezbędnych składników, nie mamy niedoborów, dzięki czemu pozbywamy się też ochoty na słodkie i słone przekąski.

Co zrobić, aby ulepszyć swoją dietę?

Korzystając z suplementów, możemy uzupełniać dietę w witaminy i minerały. Jest to dobry sposób na ulepszenie swojej diety, natomiast suplementy nie zastąpią nam witamin zawartych w pożywieniu. Chemiczne witaminy to tylko dodatek do dobrze dobranej i naturalnej diety.

Co natomiast z najmłodszymi? Suplementy są przeznaczone dla dorosłych. Jak więc ulepszyć dietę naszym pociechom? Dobrym rozwiązaniem są naturalne herbatki dla niemowląt, przeznaczone dla najmłodszych, z naturalnym składem i bez dodatku cukru. Jest to suplement, stworzony specjalnie dla dzieci już od 6 miesiąca życia, wspomagający dietę maluchów.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.