Kalkulator kredytu hipotecznego – jak z niego korzystać?

Kalkulator kredytu hipotecznego – jak z niego korzystać?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego należy do jednych z najważniejszych w życiu wielu osób. To zobowiązanie finansowe na długie lata, do którego każdy powinien przygotować się odpowiednio zawczasu. W tym celu warto wykorzystać między innymi darmowe, internetowe kalkulatory, które pomogą obliczyć całkowity koszt przedsięwzięcia, a także wysokość rat miesięcznych. Jak z nich korzystać?

Kalkulatory kredytu hipotecznego – do czego służą i jak z nich skorzystać?

Kalkulatory kredytu hipotecznego to darmowe narzędzia online, które umożliwiają wygodne i zdalne obliczenie wysokości rat miesięcznych oraz całkowitego kosztu zobowiązania. Pozwalają zainteresowanemu na przeprowadzenie szybkich i dokładnych obliczeń, a także na porównanie między sobą ofert różnych instytucji finansowych.

Aby z nich skorzystać, należy podać informacje takie jak:

  • wysokość kredytu;

  • okres spłaty;

  • oprocentowanie;

  • wysokość prowizji;

  • inne opłaty (również dodatkowe).

Na podstawie udostępnionych danych kalkulatory dokonują obliczeń, podając informacje o miesięcznej racie kredytowej i całkowitym koszcie kredytu.

Warto pamiętać, że są one jednak narzędziami orientacyjnymi, a rzeczywista cena, którą przyjdzie zapłacić kredytobiorcy, może różnić się od obliczeń, ze względu na występowanie innych czynników, między innymi indywidualnej zdolności kredytowej, warunków umowy oraz oprocentowania zmiennego.

Teoretyczny przykład użycia kalkulatora hipotecznego

W celu oszacowania rat warto wykorzystać kalkulator kredytu hipotecznego – koszty, oprocentowanie i inne opłaty przestają być po jego użyciu dla konsumenta tajemnicą.

Konsument podejmuje decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego. Potrzebuje 400 000 zł (okres spłaty 30 lat), aby wykupić nieruchomość, którą jest zainteresowany. Dopiero rozpoczyna proces przygotowawczy i rozważa wszelkie możliwości, szukając najtańszej oferty. Sprawdza propozycje bankowe udzielane dużemu procentowi zainteresowanych.

W tym celu korzysta z kalkulatora internetowego, zapewnianego przez Bankier SMART. Uzupełnia następujące informacje podstawowe: wysokość wnioskowanej sumy i preferowany czas spłaty. W następnym, nieobowiązkowym kroku dostarcza także dane dotyczące przykładowej oferty, która została mu polecona przez znajomego: rodzaj rat, wysokość prowizji oraz oprocentowania. Narzędzie wylicza mu dzięki temu nie tylko szacunkowy koszt, ale również RRSO.

Nie jest zadowolony wynikiem przeprowadzonej analizy – rzeczywista roczna stopa oprocentowania ma zbyt wysoką wartość względem jego wymogów. Stwierdza, że nie wykorzysta rekomendowanej oferty i podejmie kolejne próby znalezienia innych, odpowiadających jego potrzebom i celom. Szczęśliwie dla niego, proces ten zostaje ułatwiony, ponieważ kalkulator kredytu hipotecznego informuje go o pozostałych, konkurencyjnych produktach finansowych, cechujących się zdecydowanie lepszymi warunkami.

Dzięki wykorzystaniu tej metody udaje mu się znaleźć ofertę, której RRSO wynosi jedynie 9,04%, zamiast pierwotnego 10,02%. Jedyny minus stanowi fakt, że wartość wymaganego wkładu własnego wzrasta o 10 punktów procentowych (z 10% na 20%). Pomimo tego jest to dla niego propozycja korzystniejsza, ponieważ dysponuje środkami, które pozwalają mu na tę inwestycję.

Jakie informacje można uzyskać dzięki używaniu kalkulatorów hipotecznych?

Kalkulatory pozwalają konsumentowi na uzyskanie najistotniejszych informacji wstępnych, czyli:

  • wysokości raty miesięcznej – analiza składa się w głównej mierze z kalkulacji na temat płatności cyklicznych;

  • kosztu całkowitego kredytu – oprocentowanie, prowizje, opłaty i inne koszty;

  • wymaganego wkładu własnego – pozwala to ograniczyć ilość ofert, których wymogi są niemożliwe do spełnienia z punktu widzenia interesanta;

  • obecności ofert konkurencyjnych – wypunktowanie ich pomaga konsumentowi zapoznać się z innymi propozycjami, które bywają korzystniejsze;

  • oceny zdolności kredytowej – dzięki niej kredytobiorca może dowiedzieć się, jaka istnieje szansa na to, że kredyt, którym jest zainteresowany, zostanie mu przydzielony;

  • zalecanego okresu spłaty – narzędzie zasugeruje, jaka ilość czasu będzie niezbędna, aby proces spłaty nie tylko wpływał pozytywnie na zdolność kredytową zainteresowanego, ale także, aby opłaty nie nadwyrężały zbyt mocno budżetu miesięcznego.

Sumienne zapoznanie się z warunkami zawczasu i poświęcenie na to zagadnienie wystarczającej ilości czasu umożliwia uniknięcie przykrych niespodzianek w przyszłości.

Kalkulatory zdolności kredytowej – dlaczego odpowiednie przygotowanie się do zaciągnięcia kredytu jest tak ważne?

Rzetelne przygotowanie się do zaciągnięcia kredytu umożliwia wyeliminowanie potencjalnych problemów w trakcie procesu aplikacji. Zainteresowany zyskuje szansę na uniknięcie sytuacji, w której zostanie odrzucony przez bank, ze względu na niską zdolność kredytową. To bardzo ważne dlatego, że decyzja odmowna wpływa negatywnie na historię kredytową i utrudnia przyznanie pomocy finansowej w przyszłości.

Wpis tego rodzaju w BIK jest niezwykle uciążliwy. Powoduje przesunięcie kupna nieruchomości w skrajnych przypadkach nawet o kilka lat. W połączeniu z rosnącymi cenami mieszkań i domów może stać się to dla potencjalnego kredytobiorcy tragiczne w skutkach.

Jakie są inne narzędzia, z których powinien skorzystać kredytobiorca?

W celu zorientowania się na temat własnej sytuacji zaleca się, aby kredytobiorca wykorzystał nie tylko kalkulatory, rankingi i porównywarki internetowe, ale także przejrzał stronę internetową wybranego banku, a potem skontaktował się telefonicznie lub osobiście z jego pracownikami. Metoda ta pozwoli dowiedzieć się wszelkich potrzebnych szczegółów, a także uzyskać poradę dotyczącą akcji, które musi podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej weryfikacji wniosku.

Ponadto dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z płatnych usług doradców finansowych – dysponują wiedzą ekspercką, która pozwala im wybrać ofertę dającą największą szansę na powodzenie zainteresowanego.

Reasumując, kalkulator kredytu hipotecznego należy wykorzystać w pierwszej fazie przygotowań, podając w tym celu wszystkie dostępne informacje na temat wybranego już produktu bankowego. Następnie przeprowadzić, dzięki dostępności nowych danych, dalszą analizę.

Kalkulator kredytu hipotecznego – jak z niego korzystać?

Grafika: Freepik

AdvertisementAdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.