Pasze pełnoporcjowe

Mieszanki pełnoporcjowe dla trzody chlewnej – kiedy i dlaczego warto je stosować?

Prowadząc hodowlę świń, farmer staje przed wyborem możliwości stosowania w żywieniu mieszanki pełnoporcjowej, koncentratu lub premiksu. Wybór strategii żywienia wcale nie jest taki prosty. Podstawowym celem produkcji trzody chlewnej jest zarobienie jak najwięcej pieniędzy. Czy zatem zakup i stosowanie mieszanek pełnoporcjowych może być bardziej opłacalnym rozwiązaniem? W określonych warunkach na pewno tak. Spójrzmy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by stosowanie pasz pełnoporcjowych było korzystne dla danej fermy.

Mieszanki pełnoporcjowe – przygotowanie czy zakup?

Po pierwsze, wybierając paszę dla świń, należy wziąć pod uwagę możliwości techniczne dostępne w danej fermie. Dziś wiele <alt> Mieszanki pełnoporcjowe gospodarstw jest już wyposażonych w dobre mieszalniki z wagami i kontrolą dozowania surowców, ale niestety nie wszystkie. Aby mówić o dobrym żywieniu, należy uwzględnić proces przygotowania paszy.

Bez prawidłowego mieszania i kontroli tego procesu trudno mówić o dobrej jakości paszy. Jest to też jeden z kosztów, jaki hodowca powinien uwzględniać przy wyborze sposobu żywienia. Każda tona paszy wyprodukowana w gospodarstwie powinna mieć doliczony koszt produkcji i amortyzacji mieszalni.

Obecnie, przy drożejącym prądzie i kosztach pracy, jest to kwota coraz wyższa. Profesjonalne mieszalnie, takie jak EKOPLON, mają w pełni nadzorowany i potwierdzony certyfikatami system produkcyjny.

Rozbudowany system dozowania pozwala na zastosowanie wielu komponentów, które mogą poprawić efektywność paszy lub obniżyć jej koszt. Granulacja paszy często jest dodatkowym czynnikiem, który obniża FCR, a co za tym idzie, poprawia rentowność tuczu.

Pasza dla świń – skąd wziąć dobre surowce?

Drugim aspektem, jaki hodowca powinien wziąć pod uwagę, jest dostępność wartościowych surowców. Szczególnie jest to istotne przy produkcji pasz dla prosiąt. Ilość składników stosowanych w profesjonalnych prestarterach jest ogromna.

Hodowca, chcąc zrobić dobry prestarter w oparciu o premiks, musi kupić kilkanaście surowców, co często jest problematyczne. Prestarter Prestigo 1 zawiera m.in.: plazmę krwi, mączkę rybną, komponenty mleczne, koncentrat białka sojowego, mikronizowane zboża i wiele innych surowców.

Gospodarz powinien wycenić również czas potrzebny na szukanie komponentów, analizę cen, logistykę, itp. Temat oczywiście nie dotyczy tylko prosiąt. Dziś od loch oczekuje się bardzo dużej mleczności – mają one odchowywać powyżej 15 prosiąt. Niestety, przy ograniczonych możliwościach surowcowych, nie można przygotować paszy, która zapewnia maksymalne wykorzystanie potencjału genetycznego tych zwierząt, dlatego warto rozważyć czasami paszę pełnoporcjową. Pasze LK PLUS i LP PLUS firmy EKOPLON są dedykowane właśnie dla takich zwierząt.

Mieszanki pełnoporcjowe – jak zadbać o jakość surowców?

Kolejnym zagadnieniem, które gospodarz powinien przeanalizować, jest jakość dostępnych surowców. W mieszalniach takich jak EKOPLON surowce podlegają wielopłaszczyznowej kontroli jakości. Prowadzony jest stały ich monitoring i kupowane są ze sprawdzonych źródeł.

Hodowca mając własne zboże, musi na przykład wziąć pod uwagę, to że pszenica w danym gospodarstwie będzie miała różne parametry, co wynika z uprawiania różnych jej odmian, nawożenia i innych czynników. Stosowanie surowców nieprzebadanych jest zawsze obciążone dodatkowym ryzykiem. Przy zakupie pasz pełnoporcjowych od dobrych firm, spełniających określone normy i prowadzących badania, takie ryzyko jest ograniczone.

Mieszanki pełnoporcjowe – gotowe czy własnej produkcji?

Jakość paszy dla świń to kolejny czynnik, który hodowca powinien wziąć pod uwagę, dokonując wyboru, czy kupować paszę pełnoporcjową, czy robić ją samemu w gospodarstwie.

Hodowca, kupując gotowe produkty firmy EKOPLON, ma pewność, że są one stale monitorowane pod kątem jakości. Jest ona potwierdzana laboratoryjnie co do zgodności z przyjętymi założeniami. Dzięki temu, że pasze są sprzedawane do wielu ferm, hodowca kupuje produkt, który sprawdził się w bezpośrednim stosowaniu.

Pasze pełnoporcjowe EKOPLON wspierają zdrowotność zwierząt, a tylko zdrowe zwierzęta są w stanie uzyskiwać maksymalne wyniki produkcyjne.

Mieszanki pełnoporcjowe – jak je wybierać?

Ostatnie kryterium, które hodowca musi uwzględnić, to prawidłowy dobór produktu i strategii żywienia z uwzględnieniem własnych celów i możliwości. Firma EKOPLON oferuje wiele pasz dla świń i różne warianty tuczu, dlatego zachęcamy do kontaktu z doradcami celem doboru optymalnego sposobu żywienia na danej fermie.

AdvertisementAdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.