Mobilność substancji czynnych fungicydów a walka z grzybami

 

Mobilność substancji czynnych fungicydów a walka z grzybami

Potencjał ochronno leczniczy fungicydów może być zagrożony przez słabą mobilność substancji czynnych. Zdolność dotarcia do patogenów zależy od dobrej rozpuszczalności w tłuszczach i wodzie – właściwości szczególnie widocznych w docenianym od niedawna fluksapyroksadzie.

Aby fungicyd mógł w pełni rozwinąć swój potencjał ochronno leczniczy, musi być pobrany przez roślinę i przetransportowany w miejsce rozwoju patogena. Droga prowadzi m. in. przez warstwę woskową na powierzchni liścia, liczne membrany komórek, czy wiązki przewodzące rośliny. Dlatego też możliwość dotarcia substancji czynnej do wszystkich komórek zależy od dobrej rozpuszczalności. Zdolność rozpuszczania w tłuszczach roślinnych umożliwia przenikanie przez warstwę wosku i membrany komórek, natomiast zdolność rozpuszczania w wodzie ułatwia transport w naczyniach rośliny i rozprzestrzenianie wewnątrz komórek. Wymienione właściwości posiadają tylko niektóre substancje czynne występujące w środkach grzybobójczych.

Dużą mobilność wykazuje substancja czynna o nazwie fluksapyroksad, która należy do grupy karbosymidów. Dzięki specjalnie rozwiniętej strukturze molekuł, fluksapyroksad wykazuje optymalne wchłanianie i rozprzestrzenianie w roślinie, tak, że pozwala na ochronę obszarów, które nie zostały bezpośrednio opryskane preparatem. Substancja hamuje infekcje niezależnie od etapu rozwoju grzyba i miejsca jego występowania. Właściwości fluksapyroksadu zostały wykorzystane w fungicydzie Adexar Plus firmy BASF, który zwalcza szerokie spektrum chorób grzybowych ozimej pszenicy, jęczmienia i pszenżyta. Zdolności fluksapyroksadu (o marketingowej nazwie Xemium) wzmacnia obecność piraklostrobiny oraz epoksykonazolu ­– unikalne połączenie pozwala na skuteczną walkę z patogenami wywołującymi m. in. septoriozę paskowaną liści, łamliwość podstawy źdźbła, rynchosporiozę zbóż czy rdzę brunatną. Adexar Plus dba również o wigor zbóż, ich zdrowotność i tolerancję na stres, co znacząco wykracza ponad standardową ochronę fungicydową i pozwala osiągnąć wyższe i lepszej jakości plony.

Mobilność substancji czynnych zawartych w fungicydach może zadecydować o ostatecznym wyniku walki z chorobami wywołanymi przez grzyby. Przy doborze środków warto zwrócić uwagę na ich skład – każda z substancji aktywnych może wykazywać inne właściwości, a tylko odpowiednie ich połączenie da zadowalające efekty.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.