NOWY SIEWNIK RZĘDOWY SAXON DO MINIMALNEJ UPRAWY

NOWY SIEWNIK RZĘDOWY SAXON DO MINIMALNEJ UPRAWY
Firma Great Plains wprowadza na rynek nowy siewnik rzędowy Saxon.
Dostępny początkowo w wariantach o szerokości 3 lub 4 metrów, Saxon przypomina wyglądem niedawno wypuszczone na rynek siewniki Centurion 300 i ma wiele takich samych funkcji w zakresie transportu, siewu oraz funkcji pomocniczych.   
Saxon różni się jednak od swojego brata w pewnej kluczowej kwestii.
Zamiast włączyć do specyfikacji bazowej kątowe talerze zębate, wyposażono Saxon w dyski Turbo Coulter – zaprojektowano go również tak, aby powodował minimalną uprawę i, w razie potrzeby, przecinał i mieszał duże ilości resztek pożniwnych.
Jak twierdzi Great Plains, czyni to z niego siewnik idealny do użytku w przypadku płodozmianu roślin okrywowych i w minimalnym stopniu ingeruje w glebę, aby uniemożliwić wzrost kiełkom chwastów.
– Saxon jest wysoce skuteczny nie tylko w systemach ograniczonej uprawy, na wielu typach gleby i w różnych warunkach atmosferycznych, może również niezwykle efektywnie pracować podczas uprawy zerowej, gdzie struktura gleby na to pozwala, i może przyczynić się do poprawy kontroli występowania wyczyńca polnego i innych chwastów – mówi dyrektor ds. eksportu Great Plains, Simon Revell.
– Talerz Turbo Coulter to innowacyjny i dokładnie przetestowany projekt Great Plains – wyjaśnia.
– Zapewnia znakomite cięcie przy minimalnej ilości resztek pomiędzy rzędami, a ryzyko wgniatania ich w glebę jest zdecydowanie zmniejszone.
Każdy talerz Turbo Coulter jest kompatybilny z mechanizmem otwierającym dla podwójnych dysków redlic Serii 00.
Falisty profil kątowy talerza Turbo Coulter tworzy mini spulchniacz do drobnej uprawy od 30 do 50 mm pasa ziemi, do którego nasiona zostaną rzeczywiście wrzucane, i zapewnia każdemu rzędowi identyczne warunki.
Rowki wprowadzane są do gleby prostopadle do powierzchni ziemi dla maksymalnej wydajności cięcia przy zmniejszonym ciśnieniu.
Te same rowki wyprowadzane są z gleby równolegle do powierzchni ziemi, tak, by uwolnić glebę w sposób kontrolowany, pozostawiając glebę pomiędzy rzędami niemal nienaruszoną.
– Opcja koła dociskowego tzw. „podwójnego V” pomaga przykryć nasiona za pomocą zaciskania szczelin, tworząc optymalny kontakt nasion z glebą, szczególnie podczas pracy bez uprawy w bardziej mokrych glebach – dodaje.
Zarówno 3-metrowy Saxon 300, jak i 4-metrowy Saxon 400 wyposażone są w ten sam zasobnik o pojemności 3000 litrów, co ich odpowiedniki z rodziny Centurion.
Zasobnik o pojemności 4000 litrów dostępny jest w specjalnej wersji Saxon 400.
Dyski Turbo Coulter pracują przed oponowym wałem ugniatającym, który zapewnia niezwykle spójne utrwalenie tuż przed sprawdzonymi mechanizmami otwierającymi redlic Serii 00 Great Plains.
3-metrowy siewnik wysiewa 18 rzędów (w odległości 167 mm) i 24 rzędy (w odległości 125 mm), a 4-metrowa wersja wysiewa odpowiednio 24 i 32 rzędy.
Każda redlica Serii 00 wyposażona jest w klapkę siewną, która kieruje ziarno w dół mechanizmu otwierającego, zapobiegając rozrzutowi ziarna.
Hydraulicznie regulowane ciśnienie w przedziale od 40 kg do 160 kg zapewnia, że redlice działają na jednakowej głębokości we wszystkich typach gleby.
Nowa geometria toru mechanizmu otwierającego maksymalizuje przeniesienie ciężaru do redlic i koła dociskowego poprzez utrzymanie redlic równolegle do podłoża.
Zapewnia to dokładność w zakresie głębokości wysiewu i kontrolę nad ciśnieniem, szczególnie w trudnych warunkach.
System dystrybucji nasion zakłada zmienną liczbę wysiewanych nasion.
Składa się z [1»dwóch formowanych wtryskowo głowic dystrybucyjnych z opcjonalnymi zapadkami odcinającymi ścieżki i monitorami blokady ziarna, by precyzyjnie dostarczać ziarno do każdej redlicy z możliwością odcięcia poszczególnych rzędów dla większego dystansu między nimi, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Great Plains przedstawia nowy projekt obudowy liczników dla lepszego dostępu oraz nowy modułowy system bębnowy.
Producent zapewnia, że próba kręcona ziarna jest łatwa i wygodna do przeprowadzenia.
Po wybraniu trybu kalibracji ziarna w kabinie operator po prostu podchodzi do tylnej części siewnika, gdzie przeznaczona specjalnie do tego celu rura wysypuje obliczoną ilość ziarna
Nowe siewniki Saxon można złożyć do długości 3 m w celach transportowych, waga transportowa odpowiada możliwościom ładowarki, a z każdej strony znajdują się dwa koła boczne dla lepszej stabilności i zachowania odstępu, wyposażone   w opony .
Wyposażone są również w pełen zestaw oświetleniowy wymagany w Europie.
Komory wagowe leja są elementem opcjonalnym.
Pracują one za pośrednictwem systemu sterowania hydraulicznego, który gwarantuje, że ciężar leja jest równomiernie rozłożony na całej szerokości siewnika bez względu na ilość ziarna.
Inne opcje to: nowe hydrauliczne sprężynowe spulchniacze, hydrauliczna włóka na pełną szerokość, zgarniacze-koła dociskowe i brony, znaczniki hydrauliczne, znaczniki przedwschodowe i hamulce pneumatyczne lub hydrauliczne.
Sterowanie odbywa się za pomocą systemu Mueller-ISOBUS, a klienci mogą wybierać spośród wielu wariantów graficznych.
Zarówno Saxon 400, jak i Saxon 300 będą dostępne na rynku w ograniczonej ilości na początku przyszłego roku.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
1 reply
  1. Pianino
    Pianino says:

    Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

    Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.