Obchody 150-lecia BASF we Wrocławskim Centrum Badań EIT+

Obchody 150-lecia BASF we Wrocławskim Centrum Badań EIT+
Działania i aktywności jubileuszowe, w które angażuje się BASF Polska w trakcie całego 2015 roku, pozostają spójne ze strategią firmy – „Tworzymy chemię dla zrównoważonego rozwoju”. Zrównoważony rozwój dla BASF oznacza bilansowanie trzech wymiarów: środowiskowego, gospodarczego i społecznego.

Innowacyjne rozwiązania dla inteligentnej energii
Tematem przewodnim obchodów jubileuszowych w Polsce jest inteligentna energia. W 2015 roku BASF Polska promuje to zagadnienie m.in. podczas konferencji chemicznych i gospodarczych. Poprzez tego typu zaangażowanie firma pragnie pokazać w jaki sposób lepiej użytkować i jednocześnie oszczędzać energię – nie tylko w przemyśle, ale również w codziennym życiu.

Światowe zapotrzebowanie na energię rośnie z dnia na dzień. Szacuje się, że do 2050 roku ludzkość będzie zużywała od dwóch do trzech razy więcej energii niż obecnie. BASF dostrzega więc potrzebę wprowadzania rozwiązań, które wspierają optymalizację procesów produkcyjnych
i ochronę zasobów naturalnych. Swoje działania w tym zakresie koncentruje na innowacjach, nad którymi każdego dnia pracuje blisko 10 tysięcy badaczy BASF na całym świecie. Na badania i rozwój tylko
w ubiegłym roku koncern przeznaczył prawie 2 miliardy euro.

Podczas jubileuszu dziennikarze, partnerzy oraz pracownicy firmy mogli zwiedzić wystawę innowacji BASF. W trzech kontenerach, które w roku jubileuszowym podróżują pomiędzy różnymi lokalizacjami firmy na świecie, zaprezentowane zostały nowatorskie rozwiązania technologiczne m.in. dla branży motoryzacyjnej i budowlanej. Odwiedzający mogli zaobserwować i przekonać się czym jest Inteligentna Energia i co oznacza ona dla BASF. Przykładem rozwiązań, które wdraża w tym zakresie firma jest chociażby tworzywo Neopor®, wykorzystywane w produkcji płyt izolacyjnych, gwarantujących nawet o 20 procent większą wydajność w porównaniu z tradycyjnymi białymi styropianami, które tym samym pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków. Innym przykładem mogą być ultralekkie komponenty wytwarzane z tworzywa sztucznego BASF Ultramid®, które zastępują metalowe części samochodu, zmniejszając jego ciężar, a co za tym idzie – minimalizując zużycie energii. Ta technologia znalazła zastosowanie m.in. w produkcji pierwszej na świecie tylnej belki poprzecznej z tworzywa sztucznego w samochodzie.

Milion katalizatorów w Środzie Śląskiej
Na lokalizację jubileuszu nieprzypadkowo został wybrany Wrocław.
W położonej niedaleko Środzie Śląskiej funkcjonuje największy zakład produkcji katalizatorów BASF w Europie.

Zakład, uruchomiony w lipcu 2014 r. już zatrudnia blisko 400 osób
i produkuje katalizatory samochodowe w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Jest to największa inwestycja BASF w Polsce. W 2015 roku liczba wyprodukowanych tam katalizatorów przekroczyła pierwszy milion. „W BASF skupiamy się przede wszystkim na poszukiwaniu inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań, które sprostają współczesnym i przyszłym wyzwaniom. Doskonałym przykładem jest produkcja katalizatorów samochodowych. Zainwestowaliśmy 150 mln euro w rozwój najnowocześniejszych technologii w Polsce, ponieważ dostrzegamy ogromny potencjał tutejszego rynku. Jubileusz 150-lecia jest doskonałą okazją, żeby podkreślić nasze zaangażowanie również w Regionie” – powiedział Andreas Gietl, Dyrektor Zarządzający BASF Polska.

Na Dolnym Śląsku firma rozwija również laboratoria chemiczne dla najmłodszych. We wrześniu otworzyła laboratorium chemiczne dla dzieci i młodzieży w Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. W nowej pracowni chemicznej uczniowie mogą przeprowadzać samodzielne eksperymenty pod okiem kompetentnych animatorów. Doświadczenia są realizowane z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu. Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych – od 4 do 16 lat. Koncepcja zajęć kładzie nacisk na indywidualne zaangażowanie i samodzielność każdego z uczestników. To sprawia, że nauka w Humanitarium staje się dla młodych ludzi fascynującą zabawą, a nie przeciętną lekcją. Jednorazowo w eksperymentach może uczestniczyć 15 osób. W ciągu roku z tej możliwości skorzysta ok. 10 tys. młodych ludzi, którzy dzięki zajęciom będą odkrywać jak niezwykły może być świat chemii. W 2016 roku na terenie Humanitarium zostanie otwarte drugie, analogiczne laboratorium.

Advertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.