Odśnieżarka

Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna? – rozsądny wybór dla swojej posesji

Oprócz pozytywnych aspektów takich jak barwna kolorystyka czy leniwe wieczory, zima kojarzy się nam także z odśnieżaniem. Tę mało przyjemną czynność każdy z nas musi wykonywać zawsze wtedy, gdy spadnie śnieg. Zazwyczaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć częstotliwości ani daty wystąpienia opadów. Duża łopata stoi więc przy wejściu do domu już od połowy listopada. Aby jednak zawsze być przygotowanym na biały puch i nie dać się zaskoczyć zimie, warto wyposażyć się w odśnieżarkę.

Odśnieżarka w niezwykły sposób przyspiesza cały proces odśnieżania, będący jedną z najbardziej żmudnych obowiązków domowych. W poniższej części niniejszego artykułu skupimy się na rozróżnieniu wersji elektrycznej i spalinowej tego sprzętu.

Odśnieżarka elektryczna – czy służy tylko do małych posesji?

Mówiąc o elektrycznych sprzętach ogrodowych wychodzimy z założenia, że są one przeznaczone wyłącznie do niewielkich obszarów. Nie inaczej jest w przypadku odśnieżarek. Przez wzgląd na obecność kabla zasilającego, nie będą one w stanie poradzić sobie z puchem na dużej powierzchni. Warto wspomnieć jednak o odmianach akumulatorowych. Jakby nie patrzeć, te także zasilane są jednostkami elektrycznymi, a nie wymagają podpięcia do kontaktu. Takie urządzenia potrafią już znacznie więcej i trzeba powiedzieć, że radzą sobie z dużymi powierzchniami całkiem nieźle.

Elektryczne odśnieżarki poznamy po ich rozmiarze i wadze. Są zdecydowanie lżejsze, węższe i oczywiście ciche. Dzięki ostatniej zalecie, przy porannym wyzbywaniu się śniegu z posesji, nie obudzimy pozostałych domowników czy sąsiadów.

<alt> odśnieżarka

Odśnieżarka spalinowa – mocny sprzęt na duży śnieg

Nie da się ukryć, że odśnieżarka spalinowa to ciężki i wymagający sprzęt. Bez wątpienia jest ona w stanie wyzbyć się większej ilości białego puchu z posesji. Obszar pracy takiego urządzenia także jest znacznie bardziej rozległy. Umożliwia pracę na niekończących się terenach, a warunkiem jest jedynie regularne uzupełnianie paliwa. Odśnieżarka co prawda emituje spaliny i jest troszkę głośniejsza od swojego elektrycznego odpowiednika, jednak moc wszystko rekompensuje.

Warto wybierać ten sprzęt głównie w regionach, w których opady śniegu występują znacznie częściej i są bardziej obfite niż wszędzie indziej. Mowa tu chociażby o południu naszego kraju, gdzie oczywiście mamy styczność z terenami górzystymi. Odśnieżarki spalinowe oferują nam znacznie większy wyrzut, a ich operowanie wbrew pozorom nie jest łatwe.

Podsumowanie – co wybrać dla ogrodu?

Zakładając, że mieszkamy w domu jednorodzinnym na wsie lub na obrzeżach miasta, raczej nie trzeba nam tam spalinowej wersji odśnieżarek. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy planujemy usuwanie śniegu z całego obszaru ogrodu. Niektórzy robią tak, aby zapobiec niszczeniu i gniciu trawy w trakcie zimy. W takim wypadku, rozwiązanie spalinowe będzie jak najbardziej na miejscu.

Niezależnie od rodzaju wybranej odśnieżarki, zawsze pamiętajmy o rozsądnym wykonywaniu tej czynności. Mianowicie, zakazuje się wyrzucania śniegu na teren swojego sąsiada bądź poza obszar swojej posiadłości. Nie powinniśmy też blokować nim żadnych studzienek kanalizacyjnych, odpowiadających za odprowadzanie wody.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.