Warzywa i owoce

Owoce i warzywa – badania konsumpcji

Owoce i warzywa coraz częściej i w większej ilości trafiają na nasze talerze. Świadomość Polaków w zakresie odpowiedniego odżywiania się rośnie.

Kontynuujemy badania konsumpcji ponad 30 gatunków najbardziej popularnych owoców i warzyw w Polsce.

Z badań wynika, że najpopularniejszymi owocami marca tego roku były jabłka, gruszki i borówki. Natomiast najpopularniejszymi warzywami w marcu były pomidory, cebula i ogórki.

Liderem wzrostu liczby konsumentów wśród warzyw jest papryka, wśród owoców najbardziej zyskały: borówka, maliny, aronia i jej przetwory oraz truskawki.

Badania realizowane są w ramach parasolowego projektu „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja”. Są finansowane z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Badania Kantar potwierdzają te doniesienia: Borówka została liderem wzrostu konsumpcji w latach 2020-2022. Patrząc od marca 2020 roku, kiedy rozpoczynał się monitoring, borówka zyskała 3,8 mln konsumentów. Na kolejnych miejscach uplasowały się maliny (3,3 mln), truskawki (1,9 mln) oraz aronia i jej przetwory (1,9 mln).

Najpopularniejszymi owocami jagodowymi marca 2022 roku są borówki (28%), truskawki (26%), czarna porzeczka i jej przetwory (25%). Wzrosło również spożycie malin (25%) oraz aronii i jej przetworów (17%).

Polacy najczęściej jedzą warzywa i owoce na obiad, deklaruje to 90% badanych osób.

72% badanych wskazuje, że w dniu poprzedzającym badanie jadło warzywa i owoce na śniadanie, 62% na kolację. Na przekąskę warzywa i owoce spożywało 48% respondentów, natomiast na drugie śniadanie 45%. Najmniej Polaków jadło warzywa i owoce na podwieczorek, jest to 37% badanych.

Wiosna to czas kiedy znacząco poszerzy się nam asortyment sezonowych warzyw i owoców. To właśnie ich najbardziej brakowało nam zimą.

Jest to już IV edycja projektu „Czas na polskie superowoce!”

Zachęcamy do spożywania świeżych owoców i warzyw, rezygnujmy z potraw przetworzonych.

Źródło:

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Polskie Superowoce
Advertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.