Pracowity miesiąc z PROW-em

Pracowity miesiąc z PROW-em
Tylko do 29 kwietnia 2016 potrwa nabór wniosków w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”, finansowanej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Wzbudza ona spore zainteresowanie wśród rolników, którzy chcą uzyskać środki na inwestycje i rozwój produkcji. W zależności od rodzaju działania mogą oni uzyskać od 200 do nawet 900 tys. zł dofinansowania.
Nabór w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” rozpoczął się 31 marca 2016. Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że tylko w ciągu pierwszych sześciu dni naboru wnioski złożyło ponad 540 rolników, ubiegających się o dofinansowanie, którego łączna wartość wynosi niemal 102 mln zł. Wielu ekspertów szacuje, że jeszcze większego zainteresowania programem można spodziewać się od połowy kwietnia. Najbliższe dni to więc czas intensywnej pracy dla rolników oraz doradców.
– W związku z „Modernizacją gospodarstw rolnych” zgłaszają się do nas rolnicy zajmujący się głównie produkcją zbóż i rzepaku oraz trzody chlewnej i mleka – mówi Monika Wróblewska, wiceprezes Agraves, firmy zajmującej się od 13 lat doradztwem rolniczym. – Mamy bardzo dużą liczbę stałych klientów, którzy korzystają z bieżącego doradztwa nie tylko w zakresie naborów, ale również innych kwestii związanych z rachunkowością, inspekcjami czy zagadnieniami prawnymi. Ok. 15% obecnych zapytań to zapytania od nowych klientów zainteresowanych naborami w ramach PROW 2014-2020 – dodaje.
Jeszcze większy wzrost zainteresowania notują firmy zajmujące się tworzeniem systemów do zarządzania. – W ciągu ostatnich dwóch tygodni zaobserwowaliśmy znaczący wzrost zapytań od doradców rolnych oraz indywidualnych rolników – przyznaje Roman Grzesiak, koordynator projektu Agro-grupa.pl. – Producenci poszukują wsparcia i kompleksowej informacji na temat „Modernizacji gospodarstw rolnych”, by spełnić wszystkie wymagane kryteria i uzyskać dodatkowe punkty – dodaje.
Jak dodaje Monika Wróblewska z Agraves, wyzwaniem dla sporej części rolników ubiegających się o wsparcie jest skompletowanie wszystkich dokumentów i odpowiednie zaplanowanie działań. – Jedną z największych trudności stanowi dla nich racjonalne zaprojektowanie trwałego wzrostu dochodu o 10% w wyniku realizacji inwestycji – podkreśla Monika Wróblewska. Zwraca ona również uwagę na fakt, że istotne w ubieganiu się o wsparcie w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” jest także wdrożenie programu do zarządzania gospodarstwem. – Zakup komputera i oprogramowania należy do inwestycji premiowanych punktami, a im większa liczba punktów, tym większa szansa na zdobycie potrzebnych środków – wyjaśnia.
Wtóruje jej Roman Grzesiak z Agro-grupa.pl: – Narzędzia informatyczne do zarządzania gospodarstwem mogą okazać się przydatne rolnikom zarówno ze względu na możliwość spełnienia przez nich tzw. kryterium innowacyjności, jak również późniejsze rozliczenie dotacji. Rosnąca świadomość na temat tego, jak ważną rolę odgrywa kompleksowe podejście do zarządzania z pewnością zaprocentuje w najbliższych latach – podsumowuje Roman Grzesiak.

AdvertisementAdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.