Problem z neonikotynoidami

Problem z neonikotynoidami
Resort rolnictwa aktywnie poszukuje rozwiązań mogących złagodzić negatywne skutki dla ochrony roślin związane z ograniczeniem stosowania zapraw zawierających neonikotynoidy, przy zapewnieniu bezpieczeństwa owadom zapylającym.
Problem stosowania tych substancji czynnych był rozpatrywany 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wcześniej, 27 stycznia 2017 r., odbyło się spotkanie robocze, na którym zostały omówione aktualne problemy związane z ograniczeniami w stosowaniu zapraw zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów. Spotkanie poprowadziła podsekretarz stanu Ewa Lech, a wzięli w nim udział przedstawiciele branżowych organizacji rolniczych, pszczelarskich i ekologicznych.
W ministerstwie rolnictwa trwają prace nad możliwościami udzielenia wsparcia producentom rzepaku poprzez zarejestrowanie alternatywnych zapraw insektycydowych lub nalistnych środków ochrony roślin, również w oparciu o przepisy dotyczące sytuacji nadzwyczajnych w ochronie roślin.
Podczas spotkania organizacji rolniczych, pszczelarskich i ekologicznych, poruszono szereg istotnych tematów związanych z obowiązującymi ograniczeniami w obrocie i stosowaniu zapraw zawierających, szkodliwe dla owadów zapylających, neonikotynoidy. Wskazano na skutki wprowadzonych w 2013 r. ograniczeń, dla uprawy rzepaku w Polsce poprzez wzrost kosztów produkcji i liczne uszkodzenia plantacji.
Producenci rolni zwracają uwagę na problem związany z brakiem skutecznych, alternatywnych preparatów do zaprawiania nasion oraz konieczność kilkukrotnego stosowania insektycydów nalistnych. Przedstawiciele producentów rzepaku postulowali o wsparcie i dopuszczenie obrotu zapraw nasiennych zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów.
Natomiast stowarzyszenia pszczelarskie i ekologiczne stanowczo opowiadają się za rozszerzeniem obowiązujących ograniczeń obejmujących stosowanie tych substancji czynnych.
W trakcie rozmów z wiceminister Ewą Lech mówiono również kwestie niezakończonej oceny neonikotynoidów na poziome Unii Europejskiej, w tym problem związany z brakiem ustalenia naukowej metodologii oceny wpływu środków ochrony roślin na pszczoły. Istotnym tematem była również współpraca organizacji rolniczych z pszczelarzami oraz podjęte inicjatywy w tym zakresie. Organizacje branżowe zostały poproszone o pisemne przekazanie podnoszonych w dyskusji postulatów i wniosków.
Źródło:MRiRW

Advertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.