PROW 2014-2020. Pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie

Małe i średnie gospodarstwa na PROWadzeniu?

Okres jesienno-zimowy to dla części małych i średnich producentów rolnych oraz grup producenckich czas dopracowywania szczegółów związanych z ubieganiem się o wsparcie w ramach pierwszych naborów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W grudniu będą oni m.in. mogli składać wnioski o dofinansowanie na przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. W dalszym ciągu powinni dbać też o wzajemną wymianę informacji i współpracę.

Choć coraz większa liczba producentów decyduje się na współpracę w ramach zrzeszeń czy grup producenckich, nie wszyscy są jeszcze w pełni przekonani do takiego działania.

Grupowy priorytet

– Wielopłaszczyznowa współpraca producentów to przyszłość polskiego rolnictwa. W europejskich krajach o „grupowej” tradycji, grupy i zrzeszenia producentów odpowiadają za ok. 70/80% produkcji rolnej. U nas ten wskaźnik jest zdecydowanie za niski – mówi Adam Patkowski z Agro-grupa.pl. – Wspólne działania w ramach grup producenckich, a następnie zrzeszeń grup, to „wskoczenie” na wyższy poziom przedsiębiorczości. Idealny model byłby taki, gdyby na rynku współdziałało jak najwięcej grup producentów, będących równorzędnym partnerem dla przetwórców i dostawców środków do produkcji rolnej – dodaje.

Grupy producenckie stanowią ważną grupę odbiorców w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

– Grupy producentów otrzymują dodatkowe punkty w rankingu wniosków. Zrzeszenia grup producentów mogą liczyć na pięciokrotnie wyższą dotację niż pozostali wnioskodawcy – mówi Roman Zapała, szef projektu doradztwa finansowego Agraves. – Oprócz „grupowych” kryteriów, przy ubieganiu się o wsparcie istotną rolę odgrywają również kryteria wyboru związane z ochroną środowiska, niedoceniane, a nawet lekceważone przez producentów kryteria związane z innowacjami oraz długoterminowe umowy kontraktacyjne z producentami rolnymi – dodaje.

Powszechne wyzwanie

Spełnienie wymogów, a także dalsze rozliczanie inwestycji realizowanych w ramach projektu to spore wyzwanie dla małych i średnich producentów.

– Mali i średni producenci mają trudności z odpowiednim zaplanowaniem projektu. Dla wielu z nich ogłoszenie terminu naboru wniosków jest dopiero początkiem przygotowań, a to zdecydowanie za późno. Wnioskodawcy nie zawsze są świadomi tego, że będą musieli dostarczyć stosowne zaświadczenia (m.in. od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Sanepidu, czy Powiatowego Lekarza Weterynarii). Wymaga to nie tylko sporo czasu, ale może wiązać się również z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych ze skompletowaniem potrzebnej dokumentacji czy z pracami dostosowawczymi – podkreśla Roman Zapała z Agraves.

Wtóruje mu Adam Patkowski z Agro-grupa.pl: – Z każdym nowym projektem w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wzrasta liczba obowiązków dla wnioskodawców. Bardzo wysokie wymagania, konieczność kompleksowego podejścia do tematu finansowania oraz kilka stron zobowiązań zawartych w umowie o przyznaniu pomocy to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi mierzą się producenci – dodaje.

Realizacja od A do Z

Mali i średni producenci, którzy ubiegają się o dofinansowanie na przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój, mogą uzyskać wsparcie m.in. na zakup maszyn lub urządzeń służących do magazynowania produktów, półproduktów, czy ich przetwarzania. Istotnym aspektem jest również możliwość uzyskania dofinansowania na zakup oprogramowania służącego do zarządzania przedsiębiorstwem, sterowania procesem produkcji lub magazynowania. Nowoczesne technologie mogą znacznie ułatwić pokonywanie części PROW-owych wyzwań.

– Dla osób, które przygotowują wnioski o wsparcie bardzo ważną rolę odgrywa dostęp do wszystkich informacji na temat gospodarstwa na każdym etapie procesu obsługi projektu: przygotowania wniosku, realizacji inwestycji, wypłaty pomocy i w okresie trwałości projektu. Beneficjentom zależy również na tym, aby mieć pod kontrolą wszelkie ryzyka związane z inwestycją oraz dotrzymać wszystkich terminów. Tym bardziej, że w ostatnim czasie pojawiają się sankcje związane np. z opóźnionym wypełnieniem odpowiedniej ankiety w ramach PROW – dodaje Adam Patkowski z Agro-grupa.pl.

Dodatkowe środki na inwestycje, wymiana informacji, współpraca to szansa na rozwój małych i średnich producentów rolnych. Aby nie okazała się ona jednak drogą prowadzącą donikąd, wymaga kompleksowego podejścia do zarządzania i inwestycji.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.