Rekord Polski

Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego ustanowiony!

Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego ustanowiono w Otmuchowie, w województwie opolskim, dnia 18 listopada 2022 roku. Wynik to 112,11 t/ha o polaryzacji buraka 16%.

Mimo tegorocznych, trudnych warunków podczas wegetacji, w ubiegły piątek ustanowiono Rekord Polski na największy plon buraka cukrowego zebranego z jednego hektara. Uzyskany wynik to 112,11 t/ha buraka cukrowego o polaryzacji 16%. Wydarzenie miało miejsce w Otmuchowie, w województwie opolskim. Proces zbioru i pomiaru odbywał się pod nadzorem sędziego z Biura Rekordów. W gospodarstwie stosowane były rozwiązania z autorskiego programu „Idę po Rekord”, stworzonego przez specjalistów z PUH „Chemirol” sp. z o.o.

Dla polskich rolników tegoroczne warunki do uprawy buraka cukrowego były bardzo trudne. Pierwsze siewy rozpoczęły się pod koniec marca, na początku sezonu opady były sporadyczne. Plantatorzy musieli zmierzyć się z nierównomiernymi oraz długimi wschodami. W niektórych lokalizacjach pojawiały się nawet burze piaskowe, które zasypywały wschodzące rośliny, a tym samym uszkadzały liście. Rolnicy byli zmuszeni stosować po kilka zabiegów herbicydowych.

<alt> Rekord Polski

Tak trudne warunki atmosferyczne sprawiały, że plantatorzy bardzo obawiali się niskich plonów. Zbiory buraków rozpoczęły się od września i były opóźnione o prawie dwa tygodnie. Jednak decyzja o późniejszym  zbiorze była słuszna, ponieważ plony okazały się bardzo wysokie i wynagrodziły wielu rolnikom ten bardzo ciężki sezon. Tak było również w przypadku gospodarzy z Otmuchowa, w woj. opolskim, którzy przystąpili do programu „Idę po Rekord” licząc na wsparcie w osiągnięciu bardzo dobrego plonowania buraków cukrowych.

18 listopada 2022 r. w asyście sędziego z Biura Rekordów, na terenie Gospodarstwa Rolnego Konrada i Waldemara Rusek został ustanowiony Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego. Plon, jaki osiągnęli rolnicy to 112,11 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16%. Plon netto II buraka cukrowego dostarczonego do cukrowni wyniósł 93,95 t/ha, przy wyjątkowo wysokiej polaryzacji 18,70%. Tak imponujący wynik był możliwy dzięki indywidualnie dobranej technologii w ramach programu „Idę po Rekord”.

Na polu zastosowano produkty z portfolio PUH „Chemirol” sp. z o.o. oraz firmy INNVIGO sp. z o.o., zapewniając niezawodną ochronę fungicydową. Użyto również preparatu BlueN®, który już w premierowym roku zdobył na polskim rynku tytuł Innowacyjnego Produktu Rolniczego 2022.

– Nasza historia z rolnictwem trwa już od wielu lat. Gospodarstwo prowadzi mój syn, którego wspieram każdego dnia. Mamy łącznie ok. 100 ha ziemi. Uprawiamy rzepak, pszenicę oraz buraka cukrowego. Na zaproszenie Chemirolu podjęliśmy wyzwanie ustanowienia Rekordu Polski. Przedstawione i zaproponowane technologie, w ramach ww. programu „Idę po Rekord”, były idealnym rozwiązaniem dla naszego gospodarstwa i upraw. Na każdym etapie współpracy odczuwaliśmy profesjonale doradztwo i wsparcie ze strony Chemirolu. Nasza radość z osiągniętego rekordu jest wielka. Bardzo cieszy nas ustanowiony wynik, tym bardziej że został on osiągnięty na gruntach klasy III i IV gleby – powiedział właściciel gospodarstwa Waldemar Rusek.

W 2021 r. narodziła się idea autorskiego programu „Idę po Rekord”, który w swoich założeniach ma umożliwiać Klientom spółki dostęp do opracowanych metod maksymalizacji produkcji rolnej. Projekt jest przygotowany dla następujących upraw: dla rzepaku, pszenicy, kukurydzy i buraka cukrowego. Do programu może zapisać się każdy Rolnik i na bieżąco otrzymywać autorskie recepty, umożliwiające optymalizacje produkcji rolnej.

– Trudna sytuacja w branży rolniczej, spowodowana wysokimi cenami nawozów, a także zmianami na ryku surowców i energii powodują, że rolnicy muszą skrupulatnie dobierać produkty, aby uzyskać obfite plony. Plantatorzy nie mogą ryzykować i inwestować w niesprawdzone technologie. Oczekują fachowego i profesjonalnego doradztwa. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi PUH „Chemirol” sp. z o.o., które proponuje najlepsze rozwiązania, dobrane i spersonifikowane do gospodarstwa w ramach programu „Idę po Rekord” – powiedział Piotr Smolarek z PUH „Chemirol” sp. z o.o.

Podczas pomiarów indywidualnych rekordów gospodarstw Chemirol korzysta z obecności sędziego z Biura Rekordów. Biuro Rekordów, z ponad 8-letnią tradycją i olbrzymim dorobkiem także w zakresie rekordów Guinnessa. Od 2014 roku oficjalnie pomaga firmom, organizacjom, instytucjom publicznym w biciu i ustanawianiu rekordów.

Pomiary plonów buraka cukrowego były ostatnim etapem w I edycji programu „Idę po rekord”. Chemirol, jako firma realizująca misję bycia partnerem i doradcą w rolnictwie, każdego dnia stoi u boku polskiego rolnika. Wysokie wyniki osiągnięte w ramach tego projektu potwierdzają, że hasło „Partner i Doradca w Rolnictwie” to słowa, które są potwierdzone widocznymi efektami.

Informacje o firmie:
Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „Chemirol” sp. z o.o. powstało w roku 1990 w Mogilnie. Od ponad 30 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania w rolnictwie i gromadzi potencjał wiedzy oraz doświadczenia. Każdego dnia specjaliści zatrudnieni w Chemirolu potwierdzają pozycję marki w branży, doradzając i sprawnie reagując na potrzeby swoich Klientów. Przedsiębiorstwo Chemirol przeszło długą drogę, od lokalnej hurtowni środków ochrony roślin po lidera w kompleksowej obsłudze rolnictwa i specjalistę w zakresie doradztwa w ochronie upraw. Firma konsekwentnie rozbudowuje swoje portfolio produktów w sektorze środków ochrony roślin, a ponadto ofertę uzupełnia szeroka gama komplementarnych biostymulatorów i nawozów dolistnych. PUH „Chemirol” sp. z o.o. oferuje sprawdzone, bezpieczne i kompleksowe rozwiązania w obsłudze nowoczesnego rolnictwa. Dba o fachowość doradztwa, wdrażając nowe produkty w poszanowaniu dla tradycji i etosu branży. Ponad 1000 pracowników potwierdza swoją codzienną pracą, że marka Chemirol łączy się tylko ze sprawdzonymi, pewnymi i bezpiecznymi rozwiązaniami.

Przeczytaj także artykuł: Czym teraz zwalczać chwasty w buraku cukrowym?

<alt> Rekord Polski

Advertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.