Rozdzielacze hydrauliczne

Rozdzielacze hydrauliczne — jakie są ich rodzaje i funkcje? Sprawdź w naszym artykule!

Działanie układów hydraulicznych bazuje na cieczach, którymi najczęściej są specjalne oleje. Poszczególne elementy układu są ze sobą szczelnie połączone, aby przenosić energię uzyskaną z wysokiego ciśnienia. Układy hydrauliczne znajdują się w wielu urządzeniach, które wymagają dużej wydajności pracy. Stosowane są m.in. w przemyśle energetycznym czy budowlanym oraz w rolnictwie. Jedną z ich kluczowych części, obok zaworów i sterowania, są rozdzielacze hydrauliczne — z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego!

Jakie są rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych?

Rozdzielacze hydrauliczne — jakie są ich rodzaje i funkcje? Biorąc pod uwagę typ budowy, wyróżnić można rozdzielacze monoblokowe i sekcyjne. Modele monoblokowe wykonane są z jednego fragmentu materiału, w którym umieszczone są odpowiednie kanały, gwarantują bezawaryjność. Mogą być wykorzystywane do pracy z bardzo dużym ciśnieniem i wysokim poziomem przepływów. Cieszą się popularnością, ponieważ są łatwe w montażu i mają korzystne ceny.

Rozdzielacze sekcyjne mają złożoną konstrukcję. Składają się z dowolnej liczby skręconych ze sobą modułów, a co za tym idzie, mają wiele zastosowań, jednak bardziej skomplikowana budowa wiąże się z większym ryzykiem ewentualnej usterki. Plusem jest możliwość wymiany poszczególnych sekcji, jeśli dojdzie do awarii jednej z części, i ponowne skręcenie rozdzielacza.

Ze względu na sposób działania, można wyróżnić rozdzielacze:

  • iskrobezpieczne – ich działanie opiera się na ruchu tłoczka, którego ruch odbywa się wskutek podania napięcia na cewkę. Są skonstruowane w taki sposób, aby były bezpieczne w trudnych warunkach, na przykład przy zagrożeniu wybuchem.
  • suwakowe — przepływ ustalany jest za pomocą położenia suwaka z jednoczesnym zamknięciem dopływu w przeciwną stronę;
  • zaworowe (gniazdowe lub grzybkowe) – regulują przepływ cieczy za pomocą kulki, która otwiera lub zamyka światło przewodu. Ich zaletą jest duża szczelność i brak konieczności instalacji dodatkowych zaworów zwrotnych. 

Przyjmując jako kryterium podziału rodzaj sterowania, wymienić należy rozdzielacze:

  • manualne,
  • elektromagnetyczne,
  • pneumatyczne,
  • kontrolowane za pomocą hydrauliki. 

Duża różnorodność sprawia, że rozdzielacze hydrauliczne dostępne w sklepie Exparto znajdują zastosowanie w wielu branżach. Odmienna konstrukcja, metoda kontrolowania i sposób działania pozwala wybrać model, który jest najbardziej odpowiedni do typu i parametrów maszyny. 

Rozdzielacz hydrauliczny — jakie funkcje spełnia w układzie?

Głównym zadaniem rozdzielaczy hydraulicznych jest kontrolowanie parametrów oraz ustalanie kierunku przepływu cieczy w układzie hydraulicznym. Zwykle znajdują się między pompą a silnikiem i są połączone z nimi za pomocą odpowiednich przewodów hydraulicznych oraz złączek. 

Rozdzielacz hydrauliki przede wszystkim zabezpiecza pompę przed przeciążeniem w sytuacji, gdy dojdzie do braku przepływu oleju w układzie oraz pozwala na sterowanie jej położeniem podczas pracy. W układach pneumatyczny rozdzielacze hydrauliczne pełnią funkcję sterownika, ponieważ dzięki ich działaniu można uruchamiać lub zatrzymywać silnik i siłowniki. 

<alt> Rozdzielacze hydrauliczne

W jakich maszynach stosuje się rozdzielacze hydrauliczne?

Rozdzielacz hydrauliczny to bardzo powszechnie stosowany element maszyn w rolnictwie, przemyśle ciężkim, w branży motoryzacyjnej, stoczniach czy w górnictwie. Pozwala sterować pracą zarówno zaawansowanych maszyn produkcyjnych, budowlanych, dźwigów, sprzętów rolniczych, leśnych, jak i popularnie używanych wózków widłowych. Odpowiednia konstrukcja rozdzielaczy iskrobezpiecznych umożliwia ich działanie w miejscach zagrożonych wybuchem, na przykład w kopalniach lub w pobliżu substancji łatwopalnych. 

W sklepach, takich jak Exparto, znajdziesz różne warianty efektywnych rozdzielaczy hydraulicznych. Warto zdecydować się na komponenty renomowanych marek, które gwarantują nieprzerwaną pracę maszyn przez długi czas. Pamiętaj, że jak każdy element układu hydraulicznego narażony na intensywną eksploatację, rozdzielacz hydrauliczny wymaga regularnej konserwacji. 

Jeśli wybierzesz produkt sprawdzonej firmy, po wystąpieniu ewentualnej usterki wykonana przez specjalistów regeneracja może przedłużyć żywotność części — z tego względu polecamy zakupy w zaufanych źródłach, gdzie możesz liczyć na pomoc ekspertów! 

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.