Sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych przez KOWR

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma największą w Europie Środkowo-Wschodniej ofertę nieruchomości inwestycyjnych. Na inwestorów czeka ok. 6 tys. działek położonych na terenie całej Polski, które zajmują około 70 tys. ha. Prawie połowa z tych gruntów zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku.

Wielkość sprzedaży

Od kilku lat KOWR (wcześniej ANR) odnotowuje rokrocznie sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych na zbliżonym poziomie około 1000 ha. Roczne wpływy z ich sprzedaży to ok. 300 mln zł.

W 2017 r. KOWR sprzedał prawie 600 ha za kwotę 206 mln zł. Średnia cena za 1 ha wszystkich sprzedanych nieruchomości inwestycyjnych osiągnęła poziom 348,6 tys. zł. Najwyższą odnotowano w OT KOWR w Łodzi – prawie 762 tys. zł za ha.

W pierwszym kwartale 2018 r. KOWR sprzedał prawie 150 ha za kwotę blisko 88 mln zł. Średnia cena za 1 ha gruntów w skali kraju wyniosła 590 tys. zł.

Atuty oferty KOWR

Atutami terenów oferowanych przez KOWR jest przede wszystkim ich znakomita komunikacja i duża powierzchnia, na której mogą powstać inwestycje typu „greenfield”, parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowe, handlowe, logistyczne, składy magazynowe, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. Część wchodzi w skład dynamicznie rozwijających się aglomeracji i ośrodków przemysłowych, takich jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice. Działki inwestycyjne oferowane przez KOWR położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych – istniejących lub budowanych autostrad
i lotnisk. Warto zwrócić uwagę, że coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się grunty dobrze skomunikowane położne w południowo-wschodniej części Polski.

Przetargi nieograniczone

Podstawowym trybem sprzedaży państwowych nieruchomości jest przetarg nieograniczony. Przetargi organizowane są w 17 Oddziałach Terenowych KOWR.
W przetargach mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłaciły wadium i stawiły się we właściwym miejscu.

fot. Jolanta Głazik

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.