Susza – jak sobie z nią radzić?
Susza spędza Ci sen z powiek? Martwisz się jej skutkami? Jednym ze sposobów radzenia sobie z suszą jest budowanie przydomowych zbiorników retencyjnych. Zgromadzone w nich zapasy wody wykorzystujemy później do podlewania roślin.
Niestety, przepisy obecnie obowiązujące w Polsce, ściśle ograniczają ich wymiary.
Zbiornik retencyjny w zasadzie to najważniejsze narzędzie rolnika do walki z suszą.
Jeżeli na wiosnę będzie brakowało wody, zasiewy będą bardzo utrudnione. W tej chwili budowa zbiorników nie wymaga żadnych pozwoleń. Warunkiem jest budowa małego zbiornika do 50 m², lecz tak mały zbiornik nie wystarczy, aby walczyć z suszą.
Rolnik chciałby mieć możliwość wykopania zbiornika o większej powierzchni lustra wody, aby mieć więcej wody dla celów gospodarstwa rolniczego. Dlatego, w związku z wizją realnej suszy, Izby Rolnicze zwróciły się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o uproszczenie przepisów i zgodę na budowę większych zbiorników retencyjnych do powierzchni 1 ha. Chodzi o to, aby ułatwić rolnikom przebrnąć przez biurokrację.
Przepis powstał w latach 70 i 80-tych i wtedy popełniono błąd, ponieważ wówczas melioracja polegała tylko na odwadnianiu.
W związku z tym, że warunki klimatyczne zmieniają się, rolnicy chcieliby również zatrzymywać i gromadzić wodę we własnym gospodarstwie.
Rolnicy chętnie budują przydomowe zbiorniki wodne, dlatego wyczekują oni z niecierpliwością na decyzję rządu w tej sprawie.
Rolnicy postulują również, aby taki zbiornik był objęty podatkiem rolnym, a nie podatkiem od nieruchomości, jak np. stawy rybne.
Można powiedzieć, że obecnie panuje „moda” na tego typu stawy i małe jeziorka.
Kolejnym sposobem na walkę z suszą jest używanie odpowiednich maszyn rolniczych, które pozwolą dłużej i więcej wody zatrzymać na polu.
Z tego powodu już niedługo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków na modernizację gospodarstw rolnych. Zatem właśnie z tych pieniędzy będzie finansowany zakup takiego sprzętu.
Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski namawia do wspólnego i mądrego inwestowania w maszyny, tak aby zakup sprzętu rzeczywiście pomógł w pracy, a nie był dodatkowym obciążeniem budżetu.
Minister doskonale wie, że wszystko jest bardzo kosztowne i fundusze muszą być efektywnie wykorzystywane. Dlatego doboru maszyny należy dokonać rozsądnie, tak aby była ona dostosowana do gospodarstwa i jego możliwości finansowych.
Opracowała: Danuta Niedźwiecka
Czy to już tak zawsze będzie?
jest to jakis pomysł
Hey very nice website!! Excellent ..
Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also?
I am glad to search out numerous helpful information right
regard,
thanks
Czekamy na zmianę przepisów.
zbiornik też mi coś
trzeba zmienic myslenie i działanie, a to nie łatwe, dobrze że mam dzieci.
wszystko kosztuje, jak wybrać tą najlepszą?
Jest to jeden ze sposobów ..
To pewnie bardziej kosztowna inwestycja?
Proponowałbym raczej wielkogabarytowy rezerwuar na wodę który jest szczelny jak basen do którego doprowadzona będzie woda deszczowa z dachów.
A jakie są minusy?
NaszaRola Po pierwsze osuszają okolicę
Kopanie zbiorników retencyjnych to nie do końca dobry pomysł
Niestety nie mam
Macie zbiorniki retencyjne? Pochwalcie się nimi! Czekam na Wasze foty!