Tegoroczne żniwa 2020 w Polsce

Trwają zbiory jęczmienia, ziarna jest już sporo na rynku, dlatego ceny zaczynają systematycznie spadać. Powoli zaczyna się też koszenie innych zbóż. W wielu miejscach większość zbóż już dojrzała i nadaje się do zbiorów.

Tradycyjnie na pierwszy rzut idzie jęczmień, potem rzepak. Jeżeli ktoś nie ma roślin oleistych, to rozpoczyna już koszenie pszenżyta. Jak zwykle najpierw żniwa rozpoczynają tereny południowe, gdzie jest najcieplej i ziarno dojrzewa najszybciej. Jednak w poprzednim tygodniu deszcz mocno pokrzyżował plany rolnikom i dopiero w weekend, kiedy pojawiło się słońce, żniwa ruszyły pełną parą.

W punktach skupu coraz więcej pojawia się jęczmienia, dlatego zaledwie w ciągu kilku dni ziarno to staniało o 10 złotych. Teraz rolnicy za tonę jęczmienia dostają od 560 do 620 złotych. Najniższe stawki są na południowym wschodzie, najwyższe tradycyjnie na północy Polski, w portach.

Z ubiegłorocznego ziarna największym popytem cieszy się teraz pszenica i kukurydza. Ceny pszenicy konsumpcyjnej zrównały się z paszową i są stosunkowo wysokie jak na lipiec. Tona kosztuje od 770 do 800 złotych.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.