Unikalna koncepcja wyróżniona prestiżową nagrodą

Unikalna koncepcja wyróżniona prestiżową nagrodą

Autonomiczny pojazd koncepcyjny marki Case IH otrzymuje srebrny medal w programie nagród SIMA

Nagroda przyznana przez organizację SIMA / Uznanie dla potencjału autonomicznego pojazdu koncepcyjnego, który zwiększa wydajność pracy maszyny i operatora / Ciągnik ze sprawdzonym układem napędowym Case IH Magnum / Konstrukcja skoncentrowana na bezpieczeństwie i wydajności oraz dopasowana nowa stylistyka.

St. Valentin / Paryż, 24 listopada 2016 r.
Podczas francuskich międzynarodowych targów maszyn rolniczych, marka Case IH zdobyła w programie nagród SIMA srebrny medal za innowacyjność, będący wyrazem uznania dla potencjału autonomicznego pojazdu koncepcyjnego (ang. AutonomousConceptVehicle, ACV) – ciągnika Case IH Magnum CVX w wersji bezzałogowej, stanowiącego postępowe rozwiązanie technologiczne dla rolnictwa. Ta innowacyjna technologia po raz pierwszy została pokazana na targach Farm Progress Show 2016 w Stanach Zjednoczonych.
W konkursie mogą brać udział wszyscy wystawcy, a nagroda za innowacyjność targów SIMA jest wyróżnieniem za unowocześnienia w konstrukcji i funkcjach maszyn, oferujących znaczące korzyści ich użytkownikom. Srebrny medal dla Case IH ACV jest wyrazem uznania dla wartości, jaką niesie ze sobą odciążenie operatora w wykonywaniu monotonnych prac na polu, pozwalające na bardziej skuteczne wykorzystanie siły roboczej oraz stanowiące następny krok w dziedzinie efektywności rolnictwa precyzyjnego.
– Potrzeba tej technologii istnieje, ponieważ w sezonie, w niektórych częściach świata, znalezienie wykwalifikowanej siły roboczej do pracy przez długie godziny jest coraz trudniejsze – mówi Dan Stuart z Case IH.
– Koncepcja ta ilustruje zaangażowanie naszych inżynierów w poszukiwanie dobrego rozwiązania, a wraz z jego rozwojem obserwujemy stopniową integrację elementów tej technologii z istniejącym sprzętem. Rolnictwo precyzyjne i automatyzacja maszyn nabierają większego niż kiedykolwiek znaczenia, ponieważ zaspokajają zapotrzebowanie na rolnictwo bardziej wydajne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, jakkolwiek w kluczowych okresach roku długie godziny pracy na polu pozostają nadal koniecznością, zwłaszcza w czasie zbioru upraw lub zasiewów.
Efektem pięcioletnich prac rozwojowych jest pojazd ACV, który pomaga sprostać temu wyzwaniu dzięki zdolności do osiągania możliwie najlepszych wyników przy danych warunkach glebowych i klimatycznych, jednocześnie minimalizując konieczność pracy w mało dogodnych godzinach.
– Choć automatyczny układ kierowniczy i telemetryczny są już dostępne w dzisiejszych ciągnikach, technologia autonomiczna stanowi znaczący krok naprzód. Autonomiczny ciągnik koncepcyjny oparty na istniejącym konwencjonalnym ciągniku z silnikiem o dużej mocy Case IH Magnum, wykorzystujący system prowadzenia AccuGuide wspierany przez sygnały sieci RTK+ GPS Case IH zapewniające prowadzenie z bardzo dużą dokładnością, został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiał całkowicie zdalne monitorowanie i sterowanie z natychmiastowym zapisywaniem i transmisją danych z pola. Magnum CVX został wybrany jako podstawa projektu ciągnika ACV ze względu na rodzaj zastosowań, w których jest wykorzystywany, przede wszystkim takich jak sadzenie oraz pierwsze i powtórne prace polowe – wyjaśnia Stuart.
Te duże ciągniki często wykorzystywane są do ciągnięcia z dużą prędkością szerokich siewników, co wymaga wykwalifikowanej obsługi i długich godzin pracy, aby w jak największym stopniu wykorzystać tzw. okna pogodowe. Dzięki obsłudze autonomicznej mniejszy nacisk kładziony jest na pracę w tych oknach, przy jednoczesnym maksymalnym ich wykorzystaniu. Pojazdy ACV można bezproblemowo zintegrować z istniejącymi flotami, a oprócz technologii bezzałogowej oferują one standardowy silnik, skrzynię biegów, podwozie i możliwości współpracy z zaczepem/WOM-em/złączami hydraulicznymi.
Operowanie ciągnikiem rozpoczyna się od skorzystania z komputera stacjonarnego lub przenośnego w celu nakreślenia najbardziej efektywnych ścieżek przejazdu – technologia autonomiczna jest najbardziej odpowiednia dla prac umożliwiających nakreślenie tych ścieżek, a są nimi uprawy, sadzenie, czy opryski; niemniej równie dobrze sprawdza się w przypadku małych ciągników, używanych na przykład do koszenia lub opryskiwania sadów. W razie potrzeby ścieżkę można nakreślić także ręcznie. Następnie operator wybiera pracę z zaprogramowanego menu, po prostu zaznaczając pojazd i pole, a następnie ustawiając ciągnik do wykonania zadania – taka sekwencja działań zajmuje niewiele ponad 30 sekund. Funkcjami maszyny sterują czujniki, które kontrolują automatycznie uruchamianie/zatrzymanie silnika, przyśpieszanie/zwalnianie, obroty silnika, kąt skrętu, przekładnię, WOM, zaczep i działanie układu hydraulicznego, mechanizmy różnicowe oraz klakson.
Następnie urządzenie może być monitorowane i sterowane za pomocą komputera PC lub tabletu, na których wyświetlany jest w pełni interaktywny interfejs, zapewniający obsługę, monitorowanie i rejestrowanie danych maszyny oraz obrazów.
Na jednym ekranie przedstawiany jest postęp pracy ciągnika, na drugim wyświetlany jest rzeczywisty obraz z kamery, a trzeci ekran umożliwia monitorowanie i modyfikację głównych parametrów maszyny i narzędzia, takich jak prędkość obrotowa silnika, poziom paliwa oraz parametry robocze narzędzia, jak np. szybkość siewu. Istnieje również możliwość zaplanowania trasy dojazdu ciągnika na pole, jeśli obejmuje ona prywatne drogi/ścieżki.
Case IH podjęła współpracę z dostawcą technologii ASI w celu stworzenia pakietu bezpieczeństwa ACV z wykorzystaniem najnowszych technologii, takich jak podczerwień do wykrywania metalu, radar, laser i technologia wideo w celu zapewnienia zarówno bezpieczeństwa osobom trzecim, jak i bezproblemowej pracy. W razie wykrycia na swojej drodze przeszkody, ciągnik zatrzymuje się, a na komputerze właściciela pojawia się ostrzeżenie, umożliwiające wybór sposobu, w jaki ciągnik powinien zareagować: czekać na interwencję człowieka, ominąć przeszkodę lub – jeśli taką przeszkodą jest np. stóg siana – jechać dalej. Gdyby doszło na przykład do kolizji z torem jazdy innej, jadącej dalej maszyny, pojazd zatrzyma się i ponownie ruszy, kiedy droga będzie wolna. Każda utrata sygnału GPS powoduje automatyczne zatrzymanie się pojazdu, dodatkowo na interfejsie sterowania znajduje się ręczny przycisk stop.
Ciągnik może również wykorzystywać duże i złożone zbiory danych, takie jak np. dane pogodowe, aby optymalnie wykorzystać idealne warunki niezależnie od pory dnia oraz zatrzymać się w przypadku zmiany pogody na gorszą, będącą potencjalnym źródłem problemów, i na nowo podjąć pracę, gdy warunki ulegną znaczniej poprawie. W takiej sytuacji maszyna może być również wysłana po prywatnych drogach na inne pole, gdzie panują lepsze warunki, np. gleby są lżejsze lub nie pada deszcz.
– Choć pojazd ACV to na razie tylko koncepcja, trwa tworzenie produktu; zastosowana w nim technologia jest właściwa i gotowa do użytku w rzeczywistych sytuacjach. Na bieżąco śledzimy zmiany w przepisach dotyczących pojazdów autonomicznych oraz rozwijamy element pojazdu odpowiadający za użytkowanie na drogach. Przyglądamy się również narzędziom optymalizującym zastosowania autonomiczne – mówi Stuart.
– Ciągnik zademonstrowany w USA współpracuje z 16-rzędowym siewnikiem/precyzyjnym siewnikiem rzędowym Case IH 2150, wyposażonym w system do nawozu płynnego oraz opcje sadzenia w pełni precyzyjnego, w tym regulację ciśnienia siewnika DeltaForce i mierniki V-set napędów elektrycznych oraz technologię CleanSweep do oczyszczania każdego rzędu. Chociaż maszyna ta nie jest sprzedawana w Europie, jest to siewnik najnowszej produkcji Case IH, pokazujący, że technologia ACV jest w stanie zapewnić ciągnik w pełni zintegrowany z osprzętem. Opracowujemy zaawansowane oprogramowanie i czujniki przekazujące informacje dotyczące siewu, projekt monitorowania i inne oprogramowanie wdrożeniowe dotyczące nadzoru nad wydajnością. Mamy już również dostępne systemy takie jak system monitorowania ciśnienia opon w obecnych ciągnikach.
– A ponieważ ciągniki autonomiczne można bezproblemowo zintegrować z obecnymi systemami urządzeń, nie są konieczne żadne inne zmiany w działalności gospodarczej lub jej aktywach. Autonomiczna obsługa ciągnika znajduje zastosowanie zarówno w sytuacji, kiedy właściciel jest jednocześnie operatorem – technologia pozwala jednej osobie bez pracowników obsługiwać dwa ciągniki – jak i w bardzo dużych przedsiębiorstwach, które mają coraz większy problem ze znalezieniem dobrych pracowników. Jako że koszty kluczowej technologii z biegiem czasu maleją, najprawdopodobniej będziemy świadkami jej stopniowego wprowadzania do obecnych maszyn. Wiele technologii wymaganych w pojazdach autonomicznych, takich jak wykrywanie przeszkód, jest obecnie dostępnych, ale w stosunkowo wysokiej cenie. Ponieważ technologie te są coraz bardziej powszechnie stosowane przez producentów samochodów, oczekujemy, że nastąpi spadek ich kosztów.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
1 reply
  1. Metale Opis
    Metale Opis says:

    Wspanialy blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczegolnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam takze do siebie…

    Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.