Wczesne odchwaszczanie kukurydzy to gwarancja wyższych plonów
Dzięki deszczowej pogodzie jaka utrzymuje się od kilku tygodni w naszym kraju, rolnicy nie muszą martwić się skutkami suszy, jak to było w poprzednich latach.
Duża wilgotność to idealne warunki, aby zastosować doglebowe odchwaszczanie kukurydzy, które gwarantuje skuteczne wyeliminowanie chwastów. To z kolei przyczyni się do uzyskania wyższych plonów.
W poprzednich latach wielkim problemem dla plantatorów była susza w wielu regionach Polski. Tej wiosny jest inaczej, spora ilość opadów powoduje, że gleba jest bardzo wilgotna, nawet na większych głębokościach, a nie tylko na jej powierzchni. To dobry znak i moment na to, aby zastosować doglebowe zwalczanie chwastów w kukurydzy.
Aby uzyskać wysokie plony w kukurydzy ważne jest, aby zastosować odpowiednie herbicydy. Im wcześniej to zrobisz tym lepiej. Jeżeli wcześniej pozbędziemy się konkurencji innych roślin, damy kukurydzy możliwość na skorzystanie z wody i substancji odżywczych.
Pierwsze i najważniejsze powinny być zabiegi doglebowe, zwłaszcza w obecnie panujących wilgotnych warunkach, które są gwarancją skuteczności zabiegu i wysokich plonów.
Odchwaszczanie kukurydzy – dwa sprawdzone rozwiązania
INNVIGO w tym sezonie przygotowało dwa pakiety handlowe, są to gotowe rozwiązania dla hodowców kukurydzy.
Należy pamiętać, że zabieg doglebowy trzeba wykonać wówczas kiedy chwasty są jeszcze w fazie siewek.
Podstawą technologii jest trójskładnikowy preparat o nazwie Metodus 650 WG.
W jego skład wchodzą następujące substancje czynne: mezotrion, izoksaflutol, terbutylazyna.
Pakiet pierwszy – chwasty jedno- i dwuliścienne
W jego skład dodatkowo wchodzi Metos 960 EC.
Zwiększa on skuteczność i wydłużenie działania tej mieszaniny na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Połączenie tych dwóch preparatów wpływa na silniejsze i bardziej synergiczne oddziaływanie preparatów na chwasty.
Pakiet drugi – zachwaszczenie wtórne
Drugi pakiet stosuje się przy zachwaszczeniu wtórnym.
Zalecamy wykonanie zabiegów sekwencyjnych.
Do pierwszego zabiegu doglebowego należy użyć herbicydu Metodus 650 WG.
Drugi zabieg jest zabiegiem nalistnym i należy użyć do niego preparatu o nazwie handlowej Henik/Nixon 50 SG, którego substancją czynną jest nikosulfurone. Ze względu na jego formulację SG należy użyć preparat wspomagający Asystent+, który znajduje się w pakiecie handlowym dostępnym u autoryzowanych dystrybutorów. Oprysk należy wykonać w fazie 4-5 liści (BBCH 14-15) w dawce 80 g/ha herbicydu Henik/Nixon 50 SG.

Marcin Bystroński, Menedżer ds. upraw rolniczych


Im wcześniej tym lepiej
co to za zima tej wiosny?
zimno, mokro i wieje
Trzeba dbac
ja tam mam inne sposoby
Widać różnicę