Wydarzenia Narodowej Wystawy Rolniczej
– Musimy odpowiedzieć sobie na pytania: jakie są kierunki dalszego rozwoju naszego rolnictwa, gdzie są nasze przewagi, gdzie jest siła i możliwości naszej konkurencyjności, na jaki rozwój naszego rolnictwa powinniśmy stawiać? – zwrócił się do uczestników Kongresu szef resortu rolnictwa i dodał, że rolnictwo to system naczyń połączonych.
– Moim marzeniem byłoby, aby organizacje rolnicze starały się wypracowywać wspólne stanowiska, bo one wzmacniają działania ministra. Mamy dobry czas na rozwój naszego rolnictwa. Zwiększamy jego potencjał. Polska dobrze radzi sobie na zewnętrznych rynkach. Rozwijamy eksport, stajemy się rzeczywistym graczem na rynku europejskiej i światowej żywności, ale nie unikniemy też trudności. Musimy je pokonywać razem. Razem możemy odnieść sukces, ale jeśli każdy będzie widział tylko czubek własnego nosa to możemy przegrać wszystko – podkreślił minister Ardanowski.
Drugi dzień Narodowej Wystawy Rolniczej to dalszy ciąg ciekawych wydarzeń: konferencji, pokazów kulinarnych i rywalizacji konkursowych.
Rozstrzygnięty został konkurs „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego”. W kategorii „Najlepsze wydawnictwo periodyczne dwa, równorzędne I miejsca komisja konkursowa przyznała czasopismom: „Twój Doradca Rolniczy Rynek” wydawanemu przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz „Wiadomościom Rolniczym” wydawanym przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. W kategorii „Najlepsza publikacja tematyczna” nagrody otrzymały 2 artykuły: „Innowacyjne rozwiązania w organizacji chowu bydła mięsnego” Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz „Innowacyjne metody ochrony w uprawach ekologicznych” Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Zespołom redakcyjnym nagrodzonych czasopism nagrody wręczał minister Jan Krzysztof Ardanowski.
– W dobie szybkiego rozwoju myśli technicznej i wkraczania nowych technologii ośrodki doradztwa rolniczego pełnią szczególną rolę w rozwoju i modernizacji gospodarstw rolnych. Periodyki, które wydajecie pełnią ważną funkcje przekazywania wiedzy często pomagającej rolnikom w podejmowaniu przez nich gospodarczych decyzji – podkreślił minister gratulując nagrodzonym.
Podczas Narodowej Wystawy Rolniczej swoje stoiska prezentowały 52. szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Został zorganizowany dla sieci tych szkół „Konkurs na najładniejsze stoisko wystawiennicze”. Oceniano wkomponowanie w stoisko elementów narodowych, atrakcyjność oferty edukacyjnej prezentowanej na stoisku, ogólne wrażenie, oryginalność zabudowy, estetykę i porządek na stoisku, uprzejmość i kompetencje osób obsługujących stoisko, wykorzystanie tradycji, kultury, zwyczajów i obrzędów życia na wsi oraz lokalnych i regionalnych produktów kulinarnych.
Pierwsze miejsce przyznano Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej. Drugie miejsca zajął Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Sichów Duży, a trzecie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce. Zwycięskie szkoły otrzymały nagrody finansowe, dyplomy i statuetki, które wręczał minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz podsekretarz stanu Rafał Romanowski.
– Targi Poznańskie dawno nie były tak oblegane przez ludzi, którzy chcą zobaczyć jak to polskie rolnictwo wygląda. Dlatego bardzo dziękuję za to, że tak licznie odpowiedzieliście na naszą prośbę i jesteście tutaj w Poznaniu. To jest piękne wpisanie się szkół rolniczych w prezentację naszej historii, a także postępu, można powiedzieć – postępu od konia do drona – powiedział minister Ardanowski zwracając się do uczniów i ich nauczycieli i dodał, że – przyszłość polskiego rolnictwa będzie taka, jak wy zostańcie wykształceni, zarówno w zakresie wiedzy historycznej, ale także tej wiedzy bardzo praktycznej, wiedzy ekonomicznej, technologicznej i środowiskowej. Musimy pamiętać, że rolnictwo nie jest fabryką i o ten warsztat produkcji trzeba szczególnie dbać i zabiegać, tak abyśmy mieli co następnym pokoleniom zostawić.
Dzisiejszy, wystawowy dzień był także świętem naszego kulinarnego dziedzictwa. Podczas pokazów kulinarnych można było poznać tajniki przegotowania tradycyjnych polskich dań, a także ich spróbować.
Zainteresowanie Narodową Wystawę Rolniczą jest ogromne. Szacuje się, że odwiedzi ją ponad 35 tys. zwiedzających. Wystawa otwarta jest jeszcze w niedzielę, 2 grudnia, w godzinach 9.00 – 18.00. Wstęp wolny.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!