Zielony Tydzień

Zielony Tydzień 4-10 kwietnia 2022

Odpowiednia segregacja śmieci, oszczędzanie wody, dbanie o lasy i zieleń. Co jeszcze możemy zrobić dla Ziemi, żeby o nią dbać?

Możemy jeszcze coś zrobić dla naszej planety – kupować żywność i produkty bio.

Zielony Tydzień – akcję, w której możemy spróbować żywności i produktów ekologicznych w obniżonych cenach, w dniach 4-10 kwietnia organizuje Polska Izba Żywności Ekologicznej z okazji obchodzonego w kwietniu Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi.

Dlaczego eko?

Produkty i żywność ekologiczna jest nie tylko lepsza dla naszej planety, ale również dla naszego zdrowia. Na jakość produktów ekologicznych wpływa przede wszystkim brak środków ochrony roślin, takich jak pestycydy, herbicydy, fungicydy, których szkodliwość dla zdrowia i życia jest bezdyskusyjna i udowodniona w wielu badaniach.

Wiele środków chemicznych, kiedyś powszechnie stosowanych została, już zabroniona. Dopuszczone substancje zostały pogrupowane, a ich ilość jako pozostałość w produkcie została ściśle określona rozporządzeniem.

Ponadto, produkty ekologiczne mają wiele dodatkowych walorów, takich jak zawartość suchej masy, witamin i minerałów. W zależności od gatunku i odmiany owoców oraz warzyw, te uprawiane metodami ekologicznymi mają przeważnie znacznie większe ilości tych składników niż te same warzywa i owoce uprawiane konwencjonalnie.

Globalny zwrot ku temu, co przyjazne naturze, jest czymś trwale obecnym we współczesnym świecie. Nie powstrzymują go ekonomiczne zawirowania ani towarzysząca nam od ponad dwóch lat pandemia koronawirusa. To dobrze, bo to nie moda czy chwilowa zachcianka, ale dziejowa konieczność – pisze Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej w raporcie „Żywność ekologiczna w Polsce”.

Czym jest Zielony Tydzień?

Zielony Tydzień to akcja Polskiej Izby Żywności Ekologicznej (PIŻE), podczas której przez 7 dni będzie można spróbować nowych smaków, poznać nowych ekologicznych producentów, nowe sklepy z produktami bio i dowiedzieć się, dlaczego żywność ekologiczna jest lepsza. To też w końcu okazja, żeby po prostu za niższą cenę zrobić ekozakupy. Przez cały tydzień 4-10 kwietnia 2022 roku każdy chętny będzie mógł skorzystać z szerokiej oferty sklepów-członków PIŻE.

Jakie produkty znajdziemy w Zielonym Tygodniu?

W ofercie są m.in. soki – np. sok z owoców róży czy sok tłoczony (nie z koncentratu) z jabłek. Nie zabraknie superfoods takich jak glony chlorella w proszku, wyróżniające się bardzo wysoką zawartością błonnika i pełnowartościowego białka roślinnego, czy białko konopne – cenny dodatek dla osób będących na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej. Oprócz tego mrożone owoce i warzywa – mango, szpinak, dynia, jagoda – które idealnie przydadzą się do przyrządzenia smoothie. Dużo nabiału – śmietany, jogurty, twarogi.

Dla miłośników kiszonek jest przygotowany zakwas z kiszonych buraków i selera. Nie zabraknie też ekologicznych makaronów, mąk i kasz. Dla miłośników słodkości – dżemy, suszone owoce i bakalie. W tym roku będą także świeże warzywa i owoce, szeroki wybór olejów – poprzez tradycyjne jak rzepakowy, lniany czy konopny, do mniej znanych jak olej z orzechów włoskich czy z ostropestu, a także ekologiczne wina. Oprócz żywności ekologicznej w promocyjnych cenach będą również kosmetyki.

Zielony Tydzień

4-10 kwietnia 2022

W akcji biorą udział dostawcy ekologicznych produktów:

BATOM

Bio Berry Poland

BioGol

BioPlanet

BIOVERI

BIOzFarmy.pl

Eko Tytka

Eko-Wital

Farma Świętokrzyska

fiia.pl

Freezco

Helpa

LV Organic

MarketBio.pl

MBF SA

Mleczarnia Ekołukta

NatureBites

Niro

Organic Market

Poloniak

Polska Róża

Puffins

Runoland

Sklepmaurera.pl

Smak Natury

Soligrano

Spiżarnia Rydzyńska

Stewiarnia

Surovital

Turvita

VivoLoVin

Winnice Pradoliny

Zakwasownia

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.