Fotowoltaika

Fotowoltaika – czy to się opłaca? Zalety i wady instalacji fotowoltaicznych

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców oraz właściciele nieruchomości mieszkalnych coraz chętniej wybierają nowoczesne instalacje fotowoltaiczne. To korzystne rozwiązanie zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym. Dlaczego fotowoltaika niesie ze sobą tak wiele korzyści? Kiedy warto się na nią zdecydować? Dowiedz się więcej!

Fotowoltaika – zalety i wady. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są wysoce wydajne, dzięki czemu umożliwiają efektywne pozyskiwanie energii elektrycznej z naturalnego źródła, czyli ze słońca. Odpowiednio przygotowana fotowoltaika dla firmy lub domu to gwarancja uniezależnienia się energetycznego i szansa na szybki zwrot poczynionej inwestycji.

Inwestycja w fotowoltaikę – ile kosztuje i kiedy może się zwrócić?

Jeśli zamierzasz zainwestować w nowoczesne systemy fotowoltaiki dla domu, koniecznie poznaj średnie ceny rynkowe. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, postaraj się też oszacować, jak szybko inwestycja zwróci się w Twoim przypadku.

Kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznej przez profesjonalistów to wydatek ok. 20-30 tysięcy złotych. Oczywiście to kwota przy założeniu standardowego zapotrzebowania domu o powierzchni ok. 120 m2. Im większa instalacja, tym wyższe są koszty – nie tylko zakupu osprzętu i materiałów, ale także roboczogodziny specjalistów.

Biorąc pod uwagę aktualne stawki za dostarczanie energii elektrycznej przez publicznych dostawców, inwestycja prawdopodobnie zwróci się w ciągu kilku lat. Sprawa jest prosta.
Im więcej energii wykorzystujesz w domu lub w firmie, tym szybciej odczujesz oszczędności i zwrot środków włożonych w zamontowanie systemu fotowoltaiki.

Zalety fotowoltaiki – zobacz, dlaczego warto zainwestować

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na inwestycję w nowoczesny system fotowoltaiki dla domu. Kilka z nich to:

  • niezależność od publicznych dostawców energii,
  • mniejsze oddziaływanie zmienności cen prądu na portfel gospodarstwa domowego,
  • ogólnodostępne i niekończące się źródło ekologicznej energii,
  • ochrona środowiska naturalnego.

Kluczową zaletą fotowoltaiki jest też możliwość ubiegania się o liczne dotacje
i dofinansowania. W ten sposób możesz pokryć nawet większość wydatków związanych
z zakupem i montażem modułów fotowoltaicznych. Takie wsparcie dotyczy zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców.

Co więcej, po zainstalowaniu systemu fotowoltaiki możesz korzystać z ulg podatkowych.
W razie wyprodukowania sporych nadwyżek energii elektrycznej nie trzeba oddawać wszystkiego do publicznej sieci energetycznej. Wystarczy, że zainwestujesz dodatkowo w magazyn energii, a Twój dom stanie się w pełni niezależny.

Czy fotowoltaika ma wady? Podsumowanie

Każde rozwiązanie technologiczne ma swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku fotowoltaiki. Minusem może być cena instalacji, która sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowe minusy to ograniczona wytrzymałość paneli fotowoltaicznych, choć najnowsze modele mogą efektywnie pracować nawet przez kilkanaście lat.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.