Jakie narzędzia przydadzą Ci się do wiosennych prac w ogrodzie

Jakie narzędzia przydadzą Ci się do wiosennych prac w ogrodzie

Wiosna jest bardzo pracowitym czasem dla wszystkich ogrodników. To właśnie wtedy należy posprzątać po zimie i przygotować glebę do siewu roślin, warzyw czy zasadzenia krzewów owocowych. W kalendarzu ogrodnika bardzo ważne miejsce zajmuje także pierwsze nawożenie gleby czy przycinanie drzew owocowych. Jak się do tego wszystkiego przygotować? Aby sprawnie uporać się ze wszystkimi pracami, ważne jest użycie odpowiednich narzędzi i akcesoriów, które ułatwią i przyspieszą kolejne prace w ogrodzie.

Jakie narzędzia przydadzą Ci się do wiosennych prac w ogrodzie? W poniższym artykule znajdziesz kilka propozycji narzędzi, które warto mieć wiosną w swoim składziku.

Grabie, taczka i kubeł na śmieci – wiosenne sprzątanie

Pomimo tego, że przed zimą porządkowałeś swój ogród, nie unikniesz także wiosennych porządków. Zima może pozostawić w Twoim ogrodzie wiele nawianych liści czy śmieci. Na grządkach mogą zalegać martwe części roślin. Wszystko to musisz usunąć z trawnika, klombów, a następnie wyrzucić.

Podczas wiosennych porządków przydadzą Ci się grabie z szeroko rozstawionymi kolcami. Dzięki nim szybciej uporządkujesz większy fragment ziemi. Dobrym wyborem są modele aluminiowe z drewnianym lub aluminiowym drążkiem.

Aby zaoszczędzić czas na nieustannym podróżowaniu do śmietnika w celu wyrzucenia zgrabionych śmieci, zainwestuj w taczkę. Możesz wybrać lekką aluminiową czy plastikową taczkę, dzięki której jednorazowo wyrzucisz do śmieci więcej odpadków. Taczkę może zastąpić także plastikowy kubeł na kółkach. Możesz go ciągnąć za sobą i od razu wyrzucać zgrabione śmieci.

Szpadel i motyka – przygotowanie grządek pod siew

Jak przygotować ziemię pod siew nowych roślin? Po zimie prawdopodobnie Twoje warzywne grządki będą miały zbitą i wyjałowioną ziemię. Koniecznie musisz ją przekopać, spulchnić i wymieszać z kompostem. Pierwsze nawożenie warto zrobić bardzo wczesną wiosną, aby składniki odżywcze były łatwo dostępne dla roślin w momencie, w którym najbardziej będą ich potrzebowały.

Za pomocą motyki będziesz mógł spulchnić ziemię i wyrwać wyrosłe na niej chwasty. Świetnie sprawdzi się model z metalową głowicą i drewnianym drążkiem, który jest wytrzymały na duże obciążenia. Za pomocą motyki będziesz mógł po nawożeniu ukształtować grządki.

Koniecznie zainwestuj także w dobre szpadle. Za ich pomocą rozrzucisz kompost na grządkach i wymieszasz go z ziemią. Dzięki temu równomiernie odżywiona ziemia będzie gotowa pod siew warzyw.

Wiosną przydadzą Ci się także sekatory ręczne oraz pilarki elektryczne. Za pomocą tych drugich znacznie szybciej przytniesz żywopłoty i drzewa owocowe czy krzewy porzeczki. Narzędzi tych z pewnością będziesz używać kilka razy do roku, dlatego warto od razu zainwestować w lepszej jakości modele.

Wiosna jest bardzo pracowitym czasem dla każdego właściciela ogrodu. Kiedy tylko stopnieje śnieg, warto uporządkować ogród z nawianych śmieci i martwych części roślin. W marcu koniecznie przeprowadź pierwsze nawożenie i przygotuj grządki pod siew warzyw. W pracach tych wykorzystaj narzędzia ręczne i elektryczne, które znacznie ułatwią Ci i przyspieszą pracę.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.