KRUKOWIAK – nowości na AGROSHOW 2015

Na tegorocznej wystawie AGROSHOW 2015 KFMR KRUKOWIAK zaprezentuje dwie nowości. Pierwszą jest pokazywany także w Kielcach opryskiwacz do oprysków dalekosiężnych NOTOS, który przeznaczony jest przede wszystkim do zwalczania szkodników w kukurydzy, ale może być również stosowany do oprysków szkółkarskich, oprysków krzewów, zarośli i nieużytków. Opryskiwacz NOTOS posiada możliwość pryskania w dowolnym kierunku na odległość nawet 47 metrów.
Notos to zupełnie nowa koncepcja zwalczania szkodników. Problemem w wykonywaniu zabiegów w kukurydzy jest jej wysokość, która wymaga zastosowania opryskiwaczy samobieżnych o zwiększonym prześwicie. Opryskiwacz Notos umożliwia wykonywanie zabiegów bez wjeżdżania w łan kukurydzy, można go używać ze zwykłym ciągnikiem rolniczym. Ciecz robocza wyrzucana jest przy użyciu niezwykle silnego strumienia powietrza na odległość nawet 47 metrów. Podobne konstrukcje wykorzystywane były do zwalczania szkodników w szkółkach, ale miały jedną wadę – oprysk wyrzucany był na odległość, a blisko toru jazdy maszyny ciecz nie była aplikowana. Notos działa inaczej, specjalnie wyprofilowane otwory umożliwiają względnie równomierny rozkład cieczy na całej szerokości roboczej, także w pobliżu toru jazdy maszyny.
Notos to propozycja nie tylko dla uprawiających kukurydzę, świetnie sprawdzi się do zwalczania szkodników w każdej wysokiej uprawie, także w szkółkach, plantacjach wikliny, w parkach i na nieużytkach.
Oto podstawowe parametry pracy przystawki typu Notos, która może być zamontowana zarówno na opryskiwaczach zawieszanych jak i przyczepianych.
Dane techniczne turbiny:
– dwa biegi przekładni
– podwójny wentylator
– średnica wentylatora 500 mm
– możliwość regulacji wysokości przystawki w zakresie 2,7 – 3,2 m
– wydajność przystawki 15,3 – 17,3 m3/h
– prędkość wylotowa strumienia powietrza 68-77 km/h
– zapotrzebowanie mocy dla przystawki 61 KM
– zasięg poziomu oprysku 42-47 m
– regulacja obrotu wylotu przystawki – 360 stopni.

Kolejną nowością jest zmodernizowana seria opryskiwaczy przyczepianych Goliat. Opryskiwacze serii Goliat o pojemnościach 2500 litrów obecne są w ofercie KRUKOWIAKA od niemal 20 lat. Przez wiele lat były flagowym produktem tego producenta. Ponad dziesięć lat temu rolę tę przejęła seria opryskiwaczy Goliat Plus, która charakteryzowała się wyższym standardem wyposażenia a główną różnicą był typ zastosowanego zbiornika. W Goliatach zbiornik wykonany był z żywicy i włókien szklanych, seria Goliat Plus ma zbiorniki polietylenowe. Pojawienie się Goliata Plusa nie wyparło jednak zwykłego Goliata z oferty. Tradycyjny Goliat nadal był poszukiwany przez klientów, szczególnie tych z mniej zasobnym portfelem lub przywiązanych do tradycyjnych zbiorników z laminatu. Oczywiście przez cały czas seria była unowocześniana by spełniała wszelkie wymogi techniczne oraz oczekiwania klientów. Tym razem jednak zmiany sięgnęły znacznie głębiej.
Seria opryskiwaczy Goliat przeszła prawdziwą metamorfozę. Stosowane do tej pory zbiorniki z laminatu zostały zastąpione przez nowocześniejsze i trwalsze zbiorniki z polietylenu. Nawet rolnicy, którzy sceptycznie podchodzili do zbiorników z tworzywa sztucznego przekonali się do zalet, które zastosowanie tego materiału niesie dla użytkownika – większą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Zmiana zbiornika wymusiła zmiany także w konstrukcji opryskiwacza – tradycyjna rama z profili zamkniętych zastąpiona została ramą z profilowanej blachy stalowej. Taka konstrukcja oferuje zwiększoną sztywność i wytrzymałość ramy przy jednoczesnym zmniejszeniu masy opryskiwacza. Ponadto taka konstrukcja eliminuje ryzyko gromadzenia się cieczy wewnątrz ramy, przez co unika się powstania ognisk korozji w niewidocznych miejscach.
Mimo zmiany zbiornika udało się utrzymać atrakcyjną cenę opryskiwaczy tej serii. Posiadają one nieco niższy standard wyposażenia niż profesjonalna seria Goliat Plus, jednak są to nadal maszyny w pełni spełniające obecne standardy oraz oferujące komfort i bezpieczeństwo pracy. Seria o pojemności 2500 litrów wyposażone w belki hydrauliczne od 18 do 21 metrów składane zależnie lub niezależnie wyposażona jest m. in. w rozwadniacz boczny, skrętny zaczep, elektryczne sterowanie układem cieczowym i hydraulicznym z kabiny ciągnika, oświetlenie drogowe i pięciopozycyjne głowice rozpylaczy.
Seria Goliat to kompromis między ceną a jakością, KRUKOWIAK udowadnia, że tani opryskiwacz wcale nie musi być słabo wyposażony lub wykonany z materiałów gorszej jakości. Seria Goliat od 20 lat obecna na polskim rynku przez długi czas wyznaczała trendy rozwoju w swojej klasie – to właśnie dla tej serii wprowadzone zostały pierwsze w Polsce komputery sterujące.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.