Nowy ciągnik w szkole w Swarożynie

Nowy ciągnik w szkole w Swarożynie
W Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie, pomorskiej szkole rolniczej z ponad 40-letnimi tradycjami, odbyła się niecodzienna uroczystość. Po prawie rocznych staraniach Dyrektora szkoły i nauczycieli udało się w ostatnich dniach roku 2015 zakupić nowy ciągnik Zetor Proxima 90, a drugiego marca 2016 dokonano oddania go do użytku. Błogosławieństwa nad pojazdem udzielił proboszcz parafii w Swarożynie ks. dr Piotr Malinowski. W uroczystości wzięły też udział osoby, które przyczyniły się do zakupu ciągnika, a więc: przyjaciel szkoły starosta czwartej kadencji Powiatu Tczewskiego drinż. Józef Puczyński, obecny Starosta Powiatu Tadeusz Dzwonkowski oraz szef działu marketingu PROCAM POLSKA Tomasz Kajzer. Poza uczniami i nauczycielami klas rolniczych obecny był także Sołtys Swarożyna Szczepan Klinkusz. Nowy ciągnik PROXIMA 90 ZETOR będzie służył naszym uczniom do realizacji nauki jazdy i zdobycia uprawnień kategorii „T”. O swoich doświadczeniach, poszukiwaniach i negocjacjach opowiada Dyrektor Szkoły Jarosław Bartoszewski:
– Od momentu, gdy zostałem dyrektorem tej szkoły, a więc od 2012 roku, ciągle słyszałem o potrzebie zakupu nowego ciągnika do nauki jazdy, zarówno od nauczycieli, jak i od uczniów. Poprzedni, także Zetor, przygotował do kierowania, bądź co bądź, około trzech tysięcy uczniów. W obecnym czasie, trudnym dla budżetu, szanse na sfinansowanie takiego zakupu przez organ prowadzący były bardzo słabe. Wysłaliśmy więc wiele pism do różnych instytucji i osób prywatnych (a w bardzo wielu przypadkach odwiedziłem je osobiście) z prośbą o pomoc, włącznie z Posłami na Sejm, Ministerstwem Rolnictwa, Gminą Tczew, znanymi firmami z Pomorza i kraju oraz producentami ciągników. Niestety, wszędzie nas zbywano, tłumacząc się problemami finansowymi. Niestety, w Polsce nie ma myślenia zachodnioeuropejskiego. Wielokrotnie tłumaczyłem dealerom czy prezesom firm produkujących czy sprzedających ciągniki, że przekazanie na rzecz szkoły ciągnika (wraz z obudową dydaktyczną, katalogową czy serwisem) danej firmy spowoduje jej promocję, bo jaki ciągnik kupi absolwent? Najczęściej ten, który poznał od podszewki w szkole. W Niemczech na przykład są ośrodki kształcenia, które regularnie otrzymują nowoczesny sprzęt, aby przyszli rolnicy byli dobrze wykształceni. Nikt nie patrzy krótkowzrocznie na zysk. No bo czym jest przekazanie na rzecz szkoły ciągnika wartego sto czy dwieście tysięcy złotych przy kilkumilionowych zyskach firmy. No, ale cóż. Takie życie …
Postanowiliśmy więc zadziałać inaczej. Postanowiliśmy sprzedać mały fragment (1,8 ha) naszego pola (niepotrzebny nam dydaktycznie). Powiat wyraził zgodę i pierwsze pieniądze wpłynęły na konto szkoły. I tu dziękuję za wsparcie Staroście Seniorowi Józefowi Puczyńskiemu oraz za decyzję Radzie Powiatu Tczewskiego oraz obecnemu Staroście Tadeuszowi Dzwonkowskiemu. Potem znaleźliśmy sponsora – firmę PROCAM Polska, który przekazał na zakup ciągnika 9000 zł. W tym miejscu chciałbym podziękować Panu Dariuszowi Wyczlingowi, Dyrektorowi Sprzedaży i Agronomii PROCAM, naszemu absolwentowi, który osobiście zaangażował się, aby nam pomóc.Jednak trochę środków nam jeszcze brakowało. Dokonaliśmy więc analizy naszego sprzętu rolniczego i zdecydowaliśmy o sprzedaży naszego wiekowego Ursusa. Po przetargu pozostało jeszcze trochę do zdobycia. I znów rozmowy z dealerami i negocjacje finansowe i myślenie o jakości co do ceny. Otrzymaliśmy kilka ofert, ale nadal mieliśmy za mało, a tu koniec roku budżetowego blisko. Na szczęście ostatnich kilkanaście tysięcy dołożył Powiat Tczewski. Jeszcze ostatnie negocjacje i najkorzystniejszą cenę zaoferował nam Agromep Fletnowo, której dziś bardzo dziękuję.
Już na wigilii szkolnej rozeszło się, że kupiliśmy. I radość uczniów i nauczycieli, a chyba najbardziej instruktora nauki jazdy, Pana Grzegorza Spadika oraz Pana Rafała Komorowskiego (którym dziękuję za merytoryczną, fachową pomoc), którzy osobiście też zaangażowali się w poszukiwania i wraz ze mną jeździli do dealerów i testowali różne modele ciągników.
Ciągnik dojechał na początku roku i po przerwie świątecznej uczniowie zobaczyli nowy ciągnik. Oczywiście wszyscy uczniowie musieli się nim przejechać. Dziś jestem zadowolony, bo udało się poprawić i wzbogacić bazę dydaktyczną naszej szkoły o prawie 130 tysięcy złotych, a ciągnik posłuży następnym pokoleniom przyszłych rolników, tym bardziej, że trwają obecnie rozmowy na temat przekazania szkoły Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które ma nastąpić z dniem 1.01.2017.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.