Pierwsze w Polsce gospodarstwo zrównoważone

Leżące we wsi Krzyżanów, koło Kutna, 90-hektarowe gospodarstwo, prowadzone przez Państwa Nykiel, zostało włączone do międzynarodowego programu sieci farm zrównoważonych Bayer ForwardFarming.

Co to oznacza?

Gospodarstwo zrównoważone jest prowadzone w taki sposób, aby jego wpływ na środowisko był jak najmniejszy, przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności produkcji.

Rozwiązania te składają się z trzech kluczowych elementów. Przede wszystkim są „skrojone na miarę”, a stosowane produkty zachowują wszelkie normy bezpieczeństwa. Trzecim elementem jest współpraca, łącząca doświadczenie partnerów po to, aby gospodarstwo cały czas się rozwijało.

Produkty i usługi są dostosowywane do indywidualnych potrzeb rolnika, gdyż nie ma jednego najlepszego sposobu prowadzenia dla wszystkich gospodarstw. Do każdego podchodzi się indywidualnie, dlatego rozwiązywania proponowane przez ekspertów Bayer są spersonalizowane.

Dla pana Krzysztofa, który prowadzi gospodarstwo wraz z synem Maciejem, najważniejsze są nasiona i kondycja gleby.

Nasiona i odmiany roślin dobierane są do panujących lokalnie warunków, zapewniając wysokie plonowanie. Stosowane odmiany są odporne zarówno na choroby, przemarzanie, jak i suszę.

W gospodarstwie pana Krzysztofa i Katarzyny Nykiel szczególną troską otacza się glebę, która jest tutaj piaszczysto-gliniasta, czyli niełatwa w uprawie. Dzięki temu, że jest ona poddawana analizom chemicznym, dostarczane są tylko brakujące składniki, które uzupełniane są głównie poprzez nawożenie organiczne. Dzięki temu, że ziemia jest dobrze traktowana i stosuje się płodozmian, odwdzięcza się ona dużą zawartością próchnicy i nie jest przenawożona. Mimo, iż są to dość trudne gleby, z powodzeniem i dużym plonem uprawiane są buraki cukrowe, pszenica ozima i kukurydza.

Fot. Krzysztof Nykiel i Michal Krysiak

Korzystanie ze środków ochrony roślin odbywa się w sposób rozsądny i przemyślany. Metody chemiczne coraz częściej zastępowane są metodami biologicznymi i agrotechnicznymi.

W gospodarstwie Kaszewy, usytuowanym w samym centrum Polski, zastosowano rolnictwo precyzyjne, poprzez narzędzie cyfrowe jakim jest ClimateFieldView®, dzięki któremu rolnik precyzyjnie widzi, w których miejscach pola mogą pojawić się choroby, szkodniki czy chwasty, a nawet niedobory wody.

W gospodarstwie zrównoważonym stosuje się także bioróżnorodność, czyli takie rozwiązania agroekologiczne jak łąki kwietne, schronienia dla pszczół i innych owadów pożytecznych. Tutaj zadbano również o skowronki i inne ptaki drapieżne, które pomagają w zwalczaniu insektów, dzięki czemu stosuje się mniej insektycydów. Opakowania po środkach są dokładnie myte i poddawane specjalnemu recyklingowi w systemie PSOR.

Fot. Krzysztof Nykiel i hotel dla zapylaczy.

Środki ochrony roślin są bezpiecznie i precyzyjnie aplikowane za pomocą specjalnych dysz, które zapobiegają znoszeniu substancji. Ponadto opryskiwacz jest skalibrowany, a przed opryskiem mierzona jest prędkość wiatru.

Gleba i znajdująca się w niej woda jest chroniona poprzez biologiczny system Phytobac®, który eliminuje pozostałości środków ochrony roślin z opryskiwacza po zabiegu.

Firma Bayer, producent m.in. środków do ochrony roślin, stawia sobie za cel sprostać takim wyzwaniom jak zmiany klimatyczne czy zapewnienie odpowiedniej ilości pożywienia dla wzrastającej populacji ludności.

Bayer dzieli się swym doświadczeniem, zapewniając popularyzację bardziej zrównoważonych działań w gospodarstwach rolnych, tak aby ograniczyć ich wpływ na klimat.

Gospodarstwa włączone do sieci gospodarstw ForwardFarming stosując najnowsze technologie, ograniczają emisję gazów cieplarnianych do atmosfery i ochraniają zasoby naturalne.

Współpracując z ośrodkami naukowo-badawczymi, promują również różnorodność biologiczną.

Gospodarstwa zrzeszone w programie ForwardFarming (a jest ich 16 na całym świecie) zachowują swoją autonomiczność. Zobowiązują się jednak do promocji rolnictwa zrównoważonego oraz wyrażają zgodę na przyjmowanie wizyt gości w celach promocyjnych i edukacyjnych.

Projekt ForwardFarming

udowadnia, że produkcja rolna może być przyjazna dla środowiska naturalnego, a pozyskana żywność będzie smaczna i przede wszystkim zdrowa.

https://www.agro.bayer.com.pl/dla-rolnictwa/rolnictwo-zrownowazone

Opracowała: Danuta Niedźwiecka

AdvertisementAdvertisementAdvertisement
3 replies

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] światem nauki. Interesują się głównie tematem koronawirusa, zdrowiem, dietą, a także rolnictwem zróżnicowanym. Uważają, że ich wiedza jest na średnim poziomie, a głównym źródłem informacji jest […]

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.