Nowy herbicyd do jesiennego zastosowania w rzepaku

Nowy herbicyd do jesiennego zastosowania w rzepaku

Corteva Agriscience uzyskała rejestrację nowego herbicydu przeznaczonego do powschodowego stosowania w uprawach rzepaku. Preparat jest przystosowany do obecnych wymagań rolnictwa. Środek charakteryzuje się wysoką skutecznością chwastobójczą, dużą niezależnością od warunków pogodowych, takich jak susza, czy obfite opady, oraz wysoką odpornością na zmywanie przez deszcz.

Nowy herbicyd  LaDiva™ to kolejny środek chwastobójczy z rodziny Arylex™ active od Corteva. Bazuje on na substancji biologicznie czynnej Arylex™ active, należącej do grupy syntetycznych auksyn [grupa 4 (dawniej O) wg HRAC], która została połączona w formulacji z pikloramem i aminopyralidem.

Nowy herbicyd – szerokie spektrum zwalczania chwastów

LaDiva™ zwalcza szeroki zakres kluczowych chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym, np. przytulię czepną, chwasty rumianowate, mak polny, chabra bławatka, jasnoty, chwasty kapustowate, takie jak tasznik pospolity, czy stulicha psia. Preparat wyróżnia się wysoką skutecznością na bodziszki, które są słabo zwalczane w zabiegach powschodowych. Środek eliminuje także chwasty odporne na herbicydy o innym mechanizmie działania np. sulfonylomoczniki.

<alt> Nowy herbicyd do jesiennego zastosowania w rzepaku

Fot. 1. Lustracja przed spoczynkiem zimowym kontrola. Rafał Kowalski Corteva

Potwierdzona skuteczność

Dzięki zawartości Arylex™ active, pierwsze objawy działania herbicydu LaDiva™ na chwasty pojawiają się praktycznie już kilka godzin po aplikacji. Typowe symptomy obserwowane w polu, to zahamowanie wzrostu roślin niepożądanych, deformacje liści oraz całych roślin, a także przebarwienia chwastów. Skuteczność chwastobójcza preparatu LaDiva™ została potwierdzona w doświadczeniach w Polsce i w Europie.

Zalecamy zabieg powschodowy herbicydem LaDiva™, ponieważ jego aplikacja jest praktycznie niezależna od warunków wilgotnościowych i eliminuje ryzyko fitotoksyczności charakterystycznej dla popularnych środków posiewnych” – podkreśla Rafał Kowalski, Technical Expert w Corteva Agriscience – „Zabieg taki w porównaniu do aplikacji posiewnych niesie ze sobą dodatkową korzyść, ponieważ wykonujemy go już po dokonaniu oceny wschodów rzepaku, jak i rodzaju oraz stopnia zachwaszczenia. W przypadku rozwiązań doglebowych stosowanych do trzech dni po siewie, herbicydy stosujemy niejako w ciemno, nie wiedząc jaki będzie finalny stan wschodów rzepaku, a w przypadku trudnych warunków pogodowych nie mamy gwarancji, że plantacja będzie dobrze rokowała. W takiej sytuacji, aplikacja posiewna ogranicza dobór potencjalnej rośliny następczej, kiedy już podejmiemy decyzję o konieczności przesiewu.”

<alt> Nowy herbicyd do jesiennego zastosowania w rzepaku

Fot. 2. Lustracja przed spoczynkiem zimowym LaDiva 0.25l ha. Rafał Kowalski Corteva

Nowy herbicyd LaDiva™ posiada bardzo szerokie okno aplikacji

LaDiva™ wyróżnia się bardzo szerokim oknem aplikacji jesienią (BBCH 12-19) i niską dawką (0,25 l/ha). W celu uzyskania najlepszych efektów, rekomendowany przez producenta termin aplikacji, to faza 2-4 liści właściwych rzepaku (BBCH 12-14). Corteva zaleca stosowanie środka na chwasty w niskich fazach rozwojowych (liścienie do 2-4 liści chwastów). Przygotowując się do zastosowania herbicydu LaDiva™, należy właściwie ocenić fazę rozwojową rzepaku i wykonać zabieg od fazy 2 liści właściwych rzepaku (od BBCH 12). W przypadku nierównomiernych wschodów rzepaku, należy poczekać aż najmniejsze rośliny osiągną fazę minimum 2 liści właściwych. Warto podkreślić, że środek można stosować solo, bez dodatku innych substancji czynnych. LaDiva™ jest skuteczna w różnych systemach uprawy gleby, zarówno orkowym, jak i bezorkowym.

AdvertisementAdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.