Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” – debaty lokalne w całej Polsce

Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” – debaty lokalne w całej Polsce

Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Odpowiedzi na to pytanie udzielą uczestnicy debat, które w dniach 16-22 maja odbędą się w ponad 50 miastach Polski.

Debaty lokalne są częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. „Rozwój Polski lokalnej wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu. Wizji, która pozwoli zmobilizować mieszkańców i celu, który wspólnymi siłami można osiągnąć. Mechanizmy rozwojowe powinny opierać się na wiedzy eksperckiej, ale nie wolno zapominać o zaangażowaniu i doświadczeniu lokalnych liderów” – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.

„Na miejsce debat wybraliśmy biblioteki, ponieważ są nie tylko lokalnym centrum dostępu do informacji i wiedzy, ale także przestrzenią spotkań – tak potrzebnych zwłaszcza w mniejszych miejscowościach”. W spotkaniach udział wezmą zaproszeni przez bibliotekarzy lokalni liderzy – w tym przedstawiciele samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, społecznicy, reprezentanci lokalnych szkół i instytucji kultury, a także zainteresowani sprawami publicznymi mieszkańcy.

Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Ogólnopolscy partnerzy medialni: dzienniki i tygodniki Grupy Polska Press, TVP Kultura, ngo.pl.

Projekt jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego.

Kongresy Obywatelskie od 10 lat są miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (wśród uczestników kongresowych dyskusji można wymienić m.in. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego).

Debaty lokalne w bibliotekach:
– 16-22 maja 2016 roku,
– ponad 50 miejscowości w całej Polsce (lista: http://bit.ly/1pM1a3p).
Więcej o projekcie: www.kongresobywatelski.pl (zakładka: „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”)

Źródło:Centrum Prasowe PAP

AdvertisementAdvertisementAdvertisement
1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.