Sekcje robocze do wyboru

Kultywator wielosekcyjny DUO to nowość, którą po raz pierwszy firma Mandam zaprezentowała na tegorocznej wystawie Agro Show w Bednarach.

 

To maszyna przeznaczona do głębokiej uprawy bezorkowej na dużych areałach. Jej konstrukcja złożona jest z dwóch rzędów zębów do uprawy głębokiej i dwóch rzędów tarcz brony talerzowej. Każdy z zębów jest podwójnie sprężynowo zabezpieczony (wewnątrz dużej sprężyny umieszczono jeszcze jedną, mniejszą) i może być wyposażony w odkładnie boczne. Wtedy maszyna przeznaczona jest do płytkiej pracy zastępującej typową podorywkę. Gdy planowana jest praca głębsza niż 12 cm, to odkładnie należy zdemontować. Nakładki na zęby przedłużające ich żywotność wykuwane są w Austrii ze specjalnie utwardzanej stali. Oczywiście, długość pracy na jednym zestawie nakładek uzależniona jest od wielu czynników, np. od gleby. Średnio maszyna pracuje około 500 ha na jednym zestawie.

Za zębami umieszczono dwa rzędy tarcz brony talerzowej. Każdy z talerzy o średnicy 560 mm zamocowany jest na łożyskach bezobsługowych i zabezpieczony jest za pomocą elementów gumowych. Sekcje robocze są zamienne. Oznacza to, że użytkownik sam może decydować, czy z przodu pracować będą zęby czy talerze.

Elementem pracującym jako ostatni jest wał dogniatający i wyrównujący pole. Można zastosować różne typy. Najpopularniejsze są wały daszkowe, czyli takie, w których pierścienie są zrobione z kątownika. Dodatkowo można przed lub za wałem zamontować belkę z pazurami zacierającą wszystkie nierówności. Głębokość pracy sekcji talerzowych jest regulowana siłownikiem hydraulicznym. Tarcze mogą pracować w zakresie od 6 do 12 cm głębokości. Głębokość pracy zębów kultywatora również jest regulowana hydraulicznie. Mogą one pracować do 40 cm głębokości.

Maszyna waży około 7,5 tony. Testowana była z ciągnikiem Class o mocy 550 KM i do pracy z ciągnikami o takiej mocy jest przeznaczona. Na czas transportu kultywator DUO składa się do szerokości 3 m i opiera się na wózku.

JS

20140916_103826DUO 6,0 H

 

 

 

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.