W czym sucha formulacja herbicydów jest lepsza od płynnej?

W czym sucha formulacja herbicydów jest lepsza od płynnej?

Na rynku możemy znaleźć wiele środków ochrony roślin w postaci gotowego płynu, koncentratu, proszku lub granulatu. Różnią się one nie tylko formulacją, ale też efektywnością i sposobem użycia. Które wybrać, aby efektywnie chronić plony i skutecznie walczyć z chwastami?

Warto zwrócić uwagę, jaka jest postać herbicydu w wersji suchej – czy jest to proszek, czy granulat. Mają one podobne działanie, jednak granulat jest bezpieczniejszy dla użytkownika. Przede wszystkim nie pyli, jak to zdarza się przy użyciu proszku, co w konsekwencji może prowadzić do zatrucia. Ponadto w porównaniu z płynnymi formami herbicydów, taka formulacja w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą posiada zdecydowanie niższą przenikalność.

Najważniejszym argumentem, przemawiającym za używaniem herbicydów w postaci granulatu, jest ich wysoka wydajność. Może być ona nawet 2 razy większa niż postaci płynnej – zazwyczaj 1 kg suchej formulacji odpowiada 2 litrom płynu. Ale ważne jest także stężenie substancji czynnej zawartej w granulkach. Często zdarza się, że jest ono kilkukrotnie wyższe niż w gotowym, preparacie płynnym. Potwierdza to opinię, że herbicydy w postaci suchej formulacji posiadają najwyższe stężenie substancji czynnej wśród preparatów dostępnych na rynku.

Granulat daje również wyższą gwarancję, że deklarowana zawartość substancji czynnej, np. glifosatu, jest dokładnie taka sama, jak w gotowym produkcie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku płynnych formulacji, które mogą być podatne są na pewne wahania. To ważna informacja dla rolników, potrzebujących najwyższej ilości substancji czynnej w herbicydzie!

Sucha formulacja, to także znaczna wygoda stosowania i magazynowania. Wśród herbicydów dostępnych na rynku, nawet ich największe opakowania (np. 10 kg) zajmują o wiele mniej miejsca, niż te z gotowym roztworem. Inna kwestia to wspomniana wygoda użycia. Opakowania granulatu można z łatwością przenosić za pomocą poręcznych uchwytów, co ułatwia nie tylko transport, ale także dozowanie produktu.

Pozostaje problem rozpuszczalności granulatu. Wielu rolników zakłada, że granulat nie rozpuści się łatwo w wodzie i podczas aplikacji pozostanie na roślinach, niszcząc je. Jednak na rynku istnieje wiele herbicydów, które dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, rozpuszczają się całkowicie,nawet w małej ilości zimnej wody. Sprzyja to pobraniu i przemieszczeniu się środka w roślinie, przez wysoce wydajny system przenoszenia, zapewniający większą skuteczność oraz bardziej stabilne działanie substancji czynnej w różnych warunkach.

Z pewnością każdy rolnik wybiera sprawdzony przez siebie rodzaj herbicydu. Jednak często nie zdaje sobie sprawy z tego, że produkt, który stosuje od lat, występuje w innych (zdecydowanie lepszych!) wersjach. Dlatego warto co pewien czas zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami na rynku środków ochrony roślin, aby jeszcze skuteczniej walczyć z chwastami.

Autor: dr inż. Tomasz Sekutowski, IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli

Advertisement AdvertisementAdvertisement
1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.