Dzikie zwierzęta – co zrobić gdy pojawią się na Twoim polu?

Życie i działalność człowieka przenikają środowisko przyrody. Korzystamy z natury, gdyż jesteśmy jej częścią. Jednak zaburzona równowaga w przyrodzie, również poprzez ludzkie działania, powoduje ekspansję dzikich zwierząt na tereny zagospodarowane przez człowieka.

Dzikie zwierzęta już coraz mniej lękają się kontaktu z człowiekiem, w pewnych sytuacjach są odważne, ciekawskie, czasami wręcz naprzykrzające się. Zapewne niejeden z gospodarzy miał już do czynienia z rabunkowym działaniem naszych braci mniejszych – dzikich zwierząt.

Dziki żyjące w parkach czy bytujące w przestrzeniach miejskich, np. przy śmietnikach, stają się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Człowiek wkracza na te tereny, gdzie mieszkały i żerowały do tej pory dzikie zwierzęta, budując kolejne osiedla, domostwa czy gospodarstwa rolne. Ich terytorium z każdym rokiem kurczy się; a nasiona, rośliny czy resztki jedzenia ze śmietników są dla nich łatwo dostępnym pożywieniem. Rosną kolejne pokolenia zwierząt, które już nie boją się człowieka. Jest to bardzo niepokojące zjawisko.

Zdarzają się nawet wtargnięcia żubrów, niedźwiedzi, a nawet łosi. Wilki, które zawsze stroniły od człowieka, teraz przychodzą posilić się w okolice jego domostwa. Myśliwi są zmuszeni do usypiania takich osobników i wywożenia ich na tereny oddalone od ludzkich gospodarstw, tak aby nie „przyzwyczajały” się do obecności człowieka i żyły w swoim naturalnym środowisku, w lasach, borach czy parkach krajobrazowych.


Problem szkód wyrządzanych w uprawach, płodach rolnych oraz hodowli zwierzęcej (wilk potrafi zagryźć krowę), to doświadczenie wielu rolników i właścicieli gospodarstw rolnych. W niektórych rejonach Polski myśliwi rozdają rolnikom tzw. „hukery” czyli sznury hukowe, które co pewien określony czas wydają głośny huk. Wspomagają one przeganianie nieproszonych gości z pól. Alternatywą dla „hukerów” są równie skuteczne i dostępne dla każdego niemal od ręki pistolety i rewolwery oferowane przez firmę Gold-Weco. Dzięki nim można wystrzelić bardzo głośne rakiety hukowe o zasięgu ok. 30 metrów, które skutecznie odstraszą m.in. dziki, jastrzębie i wilki z pól czy posesji. Głośny huk skutecznie odstrasza zwierzę i przez to minimalizuje wyrządzone przez nie szkody.

Urządzenia polskiej produkcji, takie jak: pistolety hukowe Start 1,2; pistolety alarmowo-sygnałowe Start Lexon 11; rewolwery Start Fenix są proste w obsłudze i nie wymagają ani pozwolenia ani szkoleń. Urządzenia są metalowe i mają prostą oraz niezawodną konstrukcję, ich trwałość to przeważnie więcej niż 10 lat. Firma Gold-Weco udziela na te pistolety 12-miesięcznej gwarancji oraz zapewnia bezterminowy serwis pogwarancyjny. Prezentowane pistolety mają także i inne zastosowanie, takie jak wezwanie pomocy nabojem świetlnym lub hukowym, wystrzeliwanie fajerwerków oraz tresura psów. https://www.sklepzpetardami.pl/
Powyższa oferta jest korzystna z tego względu, że wydając niewielkie pieniądze, zaoszczędzimy ich o wiele więcej minimalizując szkody. Zaoszczędzimy również sporo czasu i pracy.


Oczywiście nie zachęcamy do strzelania i zabijania zwierząt, zarówno ze względów moralnych jak i prawnych, tylko do odstraszania, przepłaszania ich z własnych gospodarstw.

<alt> Dzikie zwierzęta

AdvertisementAdvertisementAdvertisement
1 reply

Trackbacks & Pingbacks

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.