Najbardziej nurtujące zagadnienia w rolnictwie

Spotkanie Wiceministra Rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego z rolnikami Pomorza.

11.03. Wiceminister spotkał się z pomorskimi rolnikami w Bolesławowie koło Skarszew. Padło wiele deklaracji, w tym ta, iż do odstrzału chorych dzików może być wykorzystana armia. Jednak nie padła odpowiedz na wielokrotnie powtarzane pytanie – kiedy zostanie wprowadzona cena minimalna na wieprzowinę?

Polska jest czwartym w Europie producentem wieprzowiny. W kraju funkcjonuje 130 tys. stad trzody chlewnej, a 15 lat temu było ich prawie 6 razy więcej. Choroba ma wpływ nie tylko na rolników, ale całą branżę mięsną. Po wykryciu jednego chorego osobnika likwiduje się całe stado.

Wojsko w walce z ASF

Podczas spotkania z wiceministrem rolnictwa, prezes Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej Lech Kolaska powołując się na doświadczenia Niemców i Czechów zaapelował o możliwość użycia wojska do odstrzału dzików chorujących na ASF.

– Jeżeli dziś nie zrobimy od strony wschodniej, tam gdzie jest ten ASF, uruchomienia wojska i przeszkolenia ludzi, temat ASF nie będzie załatwiony. Bioasekuracje uważam za stratę środków, za stratę czasu na terenach, gdzie nie ma teraz ASF. – powiedział prezes ZPTCH.

– Jeśli chodzi o udział wojska w zwalczaniu ASF- u takie rozważania były i są podejmowane. Jeżeli chodzi o ASF to udział wojska jest możliwy. Sprawa jest bardzo delikatna. Odstrzały powinny być prowadzone w zdyscyplinowany sposób. Trzeba dogadać się w tej kwestii z ministerstwem środowiska i myśliwymi. – odpowiedział minister Ryszard Zarudzki.

Minister podkreślił, że Państwowy Instytut Weterynaryjny wraz ze swoim francuskim odpowiednikiem, prowadzą prace badawcze nad szczepionką przeciwko ASF. – Żyjemy w cieniu tej choroby. Badania potrwają jeszcze jakiś czas. Rząd stara się robić, co w jego mocy.

ASF oznacza koniec

– Sytuacja na rynku rolnym jest bardzo trudna. Cena tucznika to 3,5 zł za kg. Przy obecnych cenach zboża rolnicy dopłacają do hodowli trzody chlewnej. Pojawienie się ogniska ASF na Pomorzu będzie oznaczać koniec naszego rolnictwa – mówi Lucyna Herold-Wąs, zajmująca się przetwórstwem mięsnym.

Tylko w ciągu ostatnich 15 miesięcy w Polsce wykryto 54 nowe ogniska ASF. W ubiegłym roku na walkę z wirusem Polska wydała ponad 28 mln zł. W tym roku szacunkowe koszty to już 40 mln zł.

Minister stawia na młodych rolników

Ze strony ministra padły deklaracje promowania młodego rolnika i wsparcia finansowego dla sektora doradców, którzy mają być sercem nowoczesnego rolnictwa. Jednocześnie wiceminister uczulił rolników, że terminy zawarte w przepisach dotyczące składania właściwych wniosków są nieprzekraczalne i nie będą przedłużane.

Piotr Kociewski

Bolesławowo, dn. 11.03.2019 r.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.