alt naukowcom

Dziękujemy naukowcom #ThankYouScience!

Po raz 20. naukowcom zostały wręczone prestiżowe nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. 

W tym roku otrzymało je dwóch, młodych polskich naukowców. Decydującym kryterium była oryginalność oraz szczególna wartość naukowa. Po raz pierwszy wręczenie ufundowanych przez firmę Bayer nagród odbyło się w innej, bo zdalnej formie, ze względu na „covidowe” okoliczności. Nagrody w wysokości po 5 tys. Euro nie były wirtualne. Otrzymali je dr Maksymilian Opolski z dziedziny kardiologii oraz dr Jarosław Plich za odkrycie genu odpornego na groźną chorobę grzybową, zwaną rakiem ziemniaka.

Największym osiągnięciem naukowym dr. Maksymiliana Opolskiego jest stworzenie i walidacja na użytek kliniczny tomograficznej skali, która przewiduje wynik zabiegu przeskórnego udrożnienia zamkniętej tętnicy wieńcowej.

Natomiast osiągnięciem dr. Jarosława Plicha jest zidentyfikowanie nowego genu, który warunkuje odporność ziemniaka na infekcje patogenicznym grzybem. Odkrycie to przynosi korzyści zarówno dla konsumentów jak i środowiska. Wyhodowanie odmian odpornych na tę chorobę daje zdrową żywność bez konieczności stosowania chemicznych środków.

Do Programu Promocji Nauki włączyli się również artyści, m.in. Stanisław Sojka i Kasia Cerekwicka, składając wszystkim naukowcom podziękowania i hołd za ich pracę, z której może czerpać ludzkość.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
3 replies
  1. online
    online says:

    Right away I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming over again to read more news. Patrica Horten Eal

    Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.