BlueN (azot z powietrza) – 2 lata na polskim i europejskim rynku
9 listopada odbyło się spotkanie prasowe podsumowujące dwa lata działań BlueN-u na polskim i europejskim rynku. W związku z tym mamy najnowsze wyniki badań stosowania technologii BlueN w uprawie kukurydzy, rzepaku ozimego, pszenicy ozimej, uprawach warzywniczych i sadowniczych.
BlueN – preparat mikrobiologiczny – dostarcza azot wszystkim roślinom uprawnym przez cały okres wegetacji. Minione dwa lata udowodniły, że podwyższa on plon przy jednoczesnym zmniejszeniu podawania azotu w formie mineralnej.
BlueN i kukurydza
Badania działania preparatu na kukurydzę przeprowadzono w Bodzewie w woj. wielkopolskim. Przy obniżonym nawożeniu azotem mineralnym o 40 kg uzyskano wyższy plon ziarna kukurydzy o 1,07 t/ha, używając przy tym zarówno BlueN jak i Cropvit FeMo. Preparaty należy stosować od fazy 4. liści właściwych.
Działanie preparatu na rzepak ozimy
Natomiast stosując mniej azotu mineralnego o 50 kg uzyskano wzrost plonu o 0,18 t w przypadku uprawy rzepaku ozimego. Doświadczenia dokonano w ZPD Bałcynach (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Na kontroli gdzie zastosowano 180 kg N podczas nawożenia wiosennego uzyskano 6,81 ton z ha, podczas gdy stosując 130 kg N (nawożenie wiosenne + BlueN + Cropvit FeMo) w fazie 30-32 BBCH uzyskano plon 6,99 t/ha.
Jeżeli chodzi o badania dotyczące stosowania BlueN-u w rzepaku ozimym, to otrzymano wzrost plonu o 0,61 t/ha. Tym razem obniżono nawożenie azotem o 30 kg uzyskano 4,84 t/ha (kontrola 4,23 t/ha – zastosowano 170 kg N). Są to wyniki z ZDD Gorzyń, ze stacji Przybroda. Producent zaleca stosowanie preparatu jesienią oraz wiosną. Jesienią – w momencie fazy 4. liści, natomiast wiosną od momentu ruszenia wegetacji. Zalecana dawka to 0,33 kg/ha.
Uprawia pszenicy ozimej
Równie optymistyczne są wyniki badań w uprawie pszenicy ozimej, gdyż otrzymano wzrost plonu o 0,77 ton. Tym razem w tej samej stacji czyli Przybrodzie, zastosowano ten sam poziom nawożenia azotem. Po zastosowaniu 120 kg N, BlueN-u w ilości 333 g/ha (BBCH 32) i Cropvit-u FeMo uzyskano 8,61 t/ha. Jeżeli chodzi o zboża ozime producent rekomenduje stosowanie preparatu wiosną, po ruszeniu wegetacji, w dawce 0,33 kg/ha.
Burak cukrowy
Na buraki cukrowe środek stosuje się od fazy 6. liści właściwych do zwarcia międzyrzędzi, natomiast jeżeli chodzi o uprawy sadownicze to stosujemy go w momencie gdy przynajmniej 50% masy liściowej są rozwinięte. Uprawy warzywnicze – faza 4. liści właściwych.
Warto również wspomnieć, że na polach gdzie stosowano BluN w miejscowości Łagwy koło Opalenicy na areale pow. 1 ha uzyskano rekord w uprawie buraka cukrowego.
Dzięki stosowaniu tego typu produktów rolnik ma bezpośredni i korzystny wpływ na środowisko, przyczynia się do realizowania założeń rolnictwa zrównoważonego i Zielonego Ładu.
Omawiany wyżej nawóz mikrobiologiczny dostarcza azot przez cały okres wegetacji i jest bardzo prosty w użyciu.
Kiedy wykonać zabieg?
Zabieg wykonujemy podczas wegetacji, wówczas rośliny wydzielają metanol, który następnie jest pożywką i paliwem dla bakterii, znajdujących się w preparacie.
Temperatura powietrza w ciągu dnia powinna przekraczać 5oC. Bezpośrednio po zabiegu nie powinny występować przymrozki w nocy. Jeżeli temperatura w ciągu dnia przekracza 25oC zabieg należy wykonywać rano lub wieczorem. Preparatu nie należy stosować łącznie z produktami bakteriobójczymi.
Przeczytaj także artykuł: BlueN – niebieska rewolucja
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!