Mało korzystny rok dla cukrowni

Kampania cukrownicza w Spółce SŰDZUCKER Polska trwa, ale nie należy ona do szczególnie udanych.

Wykopki w toku

Cukrownie pracują pełną parą, już ostatnie buraki zjeżdżają z pola. Pozwala na to zarówno pogoda jak i odpowiedni sprzęt.

W związku z tym to już 3 raz kiedy o tej porze kopane są buraki.

https://naszarola.pl/czysty-start-buraka/

Nowoczesność na polu

Dawniej trzeba było robić to ręcznie. Z tego powodu kopanie o tej porze roku było niewykonalne ze względu na niskie temperatury. Teraz jest inaczej, ponieważ cukrownia dysponuje już takimi maszynami, które umożliwiają wykopanie buraków o tej porze roku.

Łagodna pogoda sprzyja rolnikom. Ponadto nowoczesny kombajn jest w stanie wykopać ok. 1 hektara buraków w przeciągu 1 godziny. W związku z tym w całym sezonie może wykopać ponad 1000 ha. Wykopki praktycznie już się kończą, jest to kwestia jeszcze kilku dni.

Klęski żywiołowe uszkodziły buraki

Spółdzielcom z Wiśnicy część buraków zniszczył grad, innych plantatorów dotknęła susza. Mamy za sobą drugi okres wegetacyjny z małą ilością opadów. W związku z tym buraki są uszkodzone. Z perspektywy naszych plantatorów był to kolejny mało korzystny rok, z obniżoną dochodowością.

https://naszarola.pl/buraki-nie-lubia-chwastow/

Z czym wiąże się niedobór buraków?

Mniej buraków cukrowych to mniej cukru w Polsce i w całej Europie. Zgodnie z prognozami, niedobór cukru na rynku europejskim, spowoduje wzrost cen. W tej chwili wszystkie koncerny muszą przetrwać cukrowy dołek, a cukrownicy już szacują straty.

https://naszarola.pl/wyniki-kampanii-cukrowniczej-20162017-w-krajowej-spolce-cukrowej-s-a/

 

Opracowała: Danuta Niedźwiecka

Źródło: AGROBIZNES

Fot.: Danuta Niedźwiecka

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.