Topinambur – roślina o niezwykłych walorach zdrowotnych i smakowych

W Groblach w woj. podkarpackim właśnie zaczęły się wykopki topinamburu. Producenci, a jest ich w Polsce zaledwie 150, oceniają sezon jako dobry. Rośliny mają ponad 2 metry wysokości, dlatego najpierw należy je skosić, gdyż to ułatwia wykopki, które po tym zabiegu niewiele różnią się od tych ziemniaczanych. Producent ze wsi Groble zbiera bulwy ręcznie, za pomocą motyk.

W tym roku bulwy są wyjątkowo duże i jest ich sporo. Pod jednym krzakiem jest ich nawet 1,5 kg. Plon z hektara topinamburu ekologicznego to 8-10 ton, a nieekologicznego nawet 20-30 ton. Wykopki można wykonywać jesienią, ale także i wiosną, wtedy bulwy są bardziej smaczne. W smaku przypominają orzechy laskowe. Zimą rośliny nie przemarzają, wytrzymują nawet 40-stopniowe mrozy. Te wieloletnie rośliny mają niewielkie wymagania glebowe i są proste w uprawie.

Topinambur, zwany również słonecznikiem bulwiastym, zawiera witaminy, żelazo, miedź i duże ilości krzemu, skrobię i cukry proste. Ma zarówno właściwości lecznicze, jak i smakowe, dlatego znajduje wszechstronne zastosowanie w kuchni. Z powodzeniem można robić z niego chipsy, zupę, a nawet pasztety. Rolnicy zgodnie przyznają, że należy postawić na promocję tego warzywa, bo na razie niewiele osób je zna, jeszcze mniej kupuje. Bulwy są bardzo zdrowe, gdyż ich składnikiem jest m.in. inulina, wskazana zwłaszcza dla diabetyków.

Opracowała: Danuta Niedźwiecka

Na podstawie: Agrobiznes

Foto: Pixabay

AdvertisementAdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.